Sprawcy rozboju zatrzymani
03.10.2024Tymczasowy areszt dla sprawcy napaści na kobietę
18.09.2024Chciał zrobić prezent partnerce, trafił do policyjnej celi…
11.09.2024Policjanci uratowali mężczyznę na A4
04.09.2024Wsiedli na rowery po alkoholu
03.09.2024Poszukiwany listem gończym prowadził pojazd z dożywotnim zakazem
Pomoc osobom bezdomnym
Około 30 tysięcy bezdomnych w Polsce
Bezdomni to niestety dość powszechny widok. Jak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w naszym kraju mamy około 30 tysięcy osób bez dachu nad głową. Zdecydowana większość z nich to mężczyźni. Przechodząc po naszym mieście, również możemy takie osoby spotkać. Bezdomność może złapać każdego z różnych przyczyn losowych. Unikatowe historie, które bardzo często łączy jeden mianownik – alkohol.
Bezdomni mogą skorzystać z specjalnych noclegowni
W Mysłowicach znajdują się ośrodki, które pomagają takim osobą, jednak trzeba w nich przestrzegać zapisanych zasad. Przestrzeganie ciszy nocnej czy ogólnie zasad współżycia społecznego jest dla ośrodka bardzo ważne.
Alkohol największym problemem
Jak już wcześniej było wspomniane, bardzo częstym problemem jest uzależnienie od alkoholu, dlatego na terenie ośrodka jest całkowity zakaz wnoszenia napojów procentowych oraz przebywania pod wpływem.
Gdzie można uzyskać pomoc w Mysłowicach?
Bezdomni mężczyźni swoją pomoc mogą otrzymać w noclegowni dla bezdomnych mężczyzn, działającej przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej na ulicy Strażackiej 9 w Mysłowicach. Kobiety natomiast mogą zgłaszać się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej działającego przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej na ulicy Gwarków 24 w Mysłowicach.
Placówka pomaga się usamodzielnić
Placówki nie gwarantują tylko dachu nad głową czy miejsca, gdzie można się umyć oraz zrobić pranie. Znajdujący się tam pracownicy socjalni służą pomocą, nawet w tych wydawałoby się prostych kwestiach jak uzupełnienie wniosku o mieszkanie.
Widząc osobę bezdomną na ulicy, należy skontaktować się pod numery alarmowe w celu powiadomienia służb. Wykonany przez nas telefon może uratować komuś życie, a podarowanie jej pieniędzy tylko utwierdza ją w bezdomności. Według danych z ubiegłego roku podanych przez placówkę liczba klientów noclegowni dla mężczyzn wynosiła 79 osób, a 160 osób było objęte pracą socjalną.
Źródło: myslowice.naszemiasto.pl