Strona główna /
Interwencje / Rozmowy o bezpieczeństwie nie tylko z najmłodszymi!
16.03.2022

Rozmowy o bezpieczeństwie nie tylko z najmłodszymi!

O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym warto rozmawiać z każdym, nie tylko z najmłodszymi. Mysłowiccy policjanci w poniedziałek (14.03.) odwiedzili jedną z firm kurierskich na terenie naszego miasta, by z jej pracownikami porozmawiać o przepisach dotyczących zarówno kierujących jak i pieszych.

Kurierzy pokonujący codziennie setki kilometrów po ulicach Śląska usłyszeli o zmianach w taryfikatorze, oraz o prawidłowym zachowaniu w rejonie przejść dla pieszych.

Mysłowiccy policjanci odwiedzili w miniony poniedziałek bazę jednej z firm kurierskich, by porozmawiać z jej pracownikami, którzy na co dzień poruszają się samochodami po terenie całego Śląska. Obserwując np. komentarze pod postami w mediach społecznościowych dotyczących potrąceń na terenie miasta Mysłowice, nie trudno oprzeć się wrażeniu, że dorośli też potrzebują czasami odświeżenia wiedzy z zakresu ruchu drogowego, zwłaszcza dotyczącego zachowania w rejonie przejść dla pieszych. Tą tematykę poruszyli dziś mundurowi z mysłowickiej drogówki, którzy zapoznali licznie zgromadzone osoby z nowym taryfikatorem mandatów, oraz statystyką wydarzeń z udziałem pieszych od początku 2022 roku na terenie Mysłowic. Policjanci przypomnieli, by w rejonie przejść dla pieszych zachować szczególną uwagę, tak by nie doszło do kolejnych potrąceń. Na koniec mundurowi odpowiedzieli na wybrane pytania zgromadzonych osób.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi od 1 czerwca 2021 roku przepisami, na przejściu pieszy ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem. Apelujemy jednak do pieszych, by przed wejściem na przejście upewnić się, że kierujący pojazdem zauważył pieszego, oraz zdąży zatrzymać swój pojazd!

Mundurowi przypominają również, że zgodnie z nowym taryfikatorem obowiązującym od 01.01.2022 r.:

  • Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście grozi mandat karny w wysokości 1500 zł.
  • Za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem grozi mandat karny w wysokości 1500 zł.
  • Za naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu określonego znakiem drogowym grozi mandat karny w wysokości 1000 zł.

Źródło: KMP Mysłowice