Strona główna /
Interwencje / Kolejna akcja pt. Bezpieczny pieszy
09.03.2022

Kolejna akcja pt. Bezpieczny pieszy

W miniony poniedziałek, na terenie naszego miasta odbyła się kolejna odsłona akcji "Bezpieczny Pieszy. Policjanci z drogówki patrolując ulice zwracali szczególną uwagę, na zachowania zarówno pieszych jak i kierujących w rejonie przejść dla pieszych, skrzyżowań i głównych ciągów komunikacyjnych. Policjanci nałożyli 44 mandaty karne, oraz skierowali jeden wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Mysłowicach.

O tym, jak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych, nie trzeba nikomu przypominać. Zarówno kierujący, jak i piesi powinni ją zachować za każdym razem, gdy zbliżają się do przejścia. W trakcie wczorajszej akcji „Bezpieczny Pieszy” policjantom z mysłowickiej drogówki udało się niestety „natrafić” na osoby, które o tym zapomniały. Na szczęście, nieodpowiedzialne zachowanie zakończyło się dla tych osób jedynie nałożeniem mandatu karnego, czasem dość wysokiego, bo aż 4 osoby zostały ukarane mandatem karnym w wysokości 1500 zł w związku z nieustąpieniem pierwszeństwa pieszym znajdującym się na pasach. 24 kierujących przekroczyło dozwoloną prędkość w rejonie przejść dla pieszych, dwóch wyprzedzało w rejonie przejścia dla pieszych. Mandatami karnymi ukarano również 5 pieszych, trzech z nich przechodziło przez przejście na czerwonym świetle, a dwóch przechodziło przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. W sumie mysłowicka drogówka nałożyła 44 mandaty karne oraz skierowała 1 wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Mysłowicach.

Mundurowi przypominają, że zgodnie z obowiązującymi od 1 czerwca 2021 roku przepisami, na przejściu pieszy ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem. Apelujemy jednak do pieszych, by przed wejściem na przejście upewnić się, że kierujący pojazdem zauważył pieszego, oraz zdąży zatrzymać swój pojazd!

Przypominają również, że zgodnie z nowym taryfikatorem obowiązującym od 01.01.2022 r.:

  • Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście grozi mandat karny w wysokości 1500 zł.
  • Za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem grozi mandat karny w wysokości 1500 zł.
  • Za naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu określonego znakiem drogowym grozi mandat karny w wysokości 1000 zł.

Źródło: KMP Mysłowice