Strona główna /
Interwencje / Pijany rowerzysta oraz użytkownik hulajnogi ukarani mandatami
09.08.2022

Pijany rowerzysta oraz użytkownik hulajnogi ukarani mandatami

Pogoda w ubiegły weekend zachęcała do aktywności fizycznej, na ulicach Mysłowic zaobserwować można było sporo osób poruszających się na hulajnogach i rowerach. Mysłowiccy policjanci zakończyli podróż dwóch nieodpowiedzialnych użytkowników takich pojazdów. Mundurowi zatrzymali nietrzeźwego rowerzystę oraz użytkownika hulajnogi elektrycznej. Obaj mężczyźni ukarani zostali mandatami w wysokości 2500 zł.

Pogoda w weekend zachęcała do aktywności fizycznej poza domem. Na ulicach Mysłowic zauważyć można było sporo osób podróżujących na hulajnogach elektrycznych i rowerach. Niestety nie zabrakło również nieodpowiedzialnych użytkowników takich pojazdów. Policjanci z Mysłowickiej drogówki zatrzymali nietrzeźwego rowerzystę oraz użytkownika hulajnogi elektrycznej.

W sobotę (06.08) tuż po godzinie 15 na ulicy Świętojańskiej uwagę stróżów prawa przykuł mężczyzna poruszający się na rowerze. Policjanci skontrolowali trzeźwość 40-letniego mieszkańca Mysłowic, jego wynik na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu to 0,75 promila.

Kolejny nieodpowiedzialny uczestnik ruchu drogowego został zatrzymany w niedzielę (07.08) na ulicy Janowskiej. Poruszający się na hulajnodze elektrycznej 46-letni mieszkaniec Mysłowic miał w organizmie ponad pół promila. Obaj mężczyźni ukarani zostali mandatami karnymi w wysokości 2500 złotych.

Mundurowi przypominają, że w dniu 01.01.2022 r. wszedł w życie nowy taryfikator, zgodnie z którym:

art.  87.  [Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu]
§  1.
Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,
podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.
§  1a.
Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1.
§  2.
Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1, podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych.
§  3.
W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
§  4.
W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1a lub 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż określone w § 1.

 

Źródło: KMP Mysłowice