Strona główna /
Wydarzenia / Schron czy zapomniana piwnica? Tajemnicze odkrycie pod dworcem PKP
13.10.2021

Schron czy zapomniana piwnica? Tajemnicze odkrycie pod dworcem PKP

Do niecodziennego zdarzenia doszło pod dworcem PKP. Koparka pracująca przy budowie nowego torowiska zapadła się pod ziemię, odsłaniając tajemnicze mury. Jaką tajemnice skrywają - pytają mieszkańcy...

Na szczęście nikomu nic się nie stało. – Miejsce zostało zabezpieczone, a właściciel został zobowiązany do podjęcia stosownych działań prowadzących do wydobycia tej koparki – mówi mł. bryg. Wojciech Chojnowski, rzecznik prasowy mysłowickiej komendy PSP.

– Najprawdopodobniej są to fragmenty jakiegoś schronu przeciwlotniczego, prawdopodobnie z okresu drugowojennego, ewentualnie powojennego – mówi Piotr Żondełek z Muzeum Miasta Mysłowice.

Z kolei Wojciech Kubowicz, kustosz Muzeum, na łamach portalu mysłowicenaszemiasto.pl dodaje:
– Będzie trzeba przeszukać dokumentacje, a ewentualnie, gdy uda się już wyciągnąć koparkę, to wejść do tej dziury w ziemi. Koparka odsłoniła mury wykonane w cegle. Wstępnie padło przypuszczenie, że mogą to być elementy schronu, który kiedyś mógł się tam znajdować. Nie wiemy czy powstał w okresie drugiej wojny światowej czy w okresie polski ludowej – mówi Kubowicz.

Jakie tajemnice odkryje przed nami jeszcze remont głównej arterii na Starym Mieście? Jakie tajemnice skrywa ten teren? Z pewnością dowiemy się o tym niebawem, w trakcie prowadzonych prac.