Zapłacił Wspólnie, choć jako jedyny
12.08.2024Trener na podwójnym gazie
07.08.2024Cykl muzycznych spotkań na Promenadzie „Między wodą a słońcem”
06.08.2024Zakończenie Wakacji na Wesołej Fali
06.08.2024Lato na Wesoło – Festiwal Smaków Dźwięków Kolorów
05.08.2024Krasowskie Baje za Szkołą
Obchody na… 115!
Od podziękowań rozpoczął prezes klubu Grzegorz Loska. – Dziękuję byłym zawodnikom, trenerom i działaczom, bo to oni rozpoczęli dzieło, które dzisiaj ma 115 lat. Dziękuję obecnemu Prezydentowi Mysłowic Dariuszowi Wójtowiczowi, który jeszcze jako Radny, a przede wszystkim kolega, w 2010 roku namówił mnie na podjęcie się roli Prezesa, a sam został Wiceprezesem. Nakreśliliśmy sobie wtedy cel i dzisiaj mogę powiedzieć, że idę tą wytyczoną wtedy drogą. Panie Prezydencie udało się nam stworzyć klub, który dzisiaj ma 197 zawodników w drużynach młodzieżowych naszej Akademii. Cel został już osiągnięty, ale my rozwijamy się dalej.
Wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula , Prezes Podokręgu Katowice Stefan Mleczko oraz Prezydent Dariusz Wójtowicz otrzymali pamiątkowe puchary, natomiast pozostali uczestnicy jubileuszowej gali, trenerzy, działacze i sympatycy odebrali jubileuszowe medale. Były także życzenia i upominki od przedstawicieli Podokręgu Katowice, bo do Stefana Mleczki dołączyli Wiceprezesi Tadeusz Bizoń i Bogusław Czerwonka. Nie zabrakło również gratulacji i życzeń od Prezesów innych mysłowickich klubów.
Klub sportowy Lechia 06 powstał w 1906 r. pod nazwą Borussia 06 Myslowitz. Utworzono w nim sekcję piłki nożnej, palanta, łyżwiarstwa na lodzie i tamburyna. Przyjęto biało-czarne barwy strojów sportowych. Wybuch pierwszej wojny światowej doprowadził do zawieszenia działalności klubu. Pierwszy oficjalny mecz mistrzowski rozegrano w kwietniu 1919 r. Kolejne lata przyniosły wiele sukcesów i rozgłosu zawodnikom Lechii.
Po plebiscycie, w marcu 1921 r., drużyna z Mysłowic została rozwiązana. Zawodnicy wrócili do Klubu Gier na Murawie 1906 r. Treningi odbywały się na piaszczystych łąkach nad Przemszą, gdzie w 1934 r. powstał nowoczesny stadion sportowy.
W 1923 r. w klubie założono sekcję bokserską. Słynnym i cenionym bokserem był Zygfryd Wende z Roździenia. Został on powołany do reprezentacji Śląska i wystąpił w Mistrzostwach Polski w wadze średniej. W 1925 r. był reprezentantem Polski w pierwszych Bokserskich Mistrzostwach Europy w Sztokholmie. U schyłku lat 20. XX w. karierę w boksie zapoczątkował Jerzy Wocka, który reprezentował Lechię w wadze ciężkiej. W klubie powstała także sekcja lekkoatletyczna oraz tenisa ziemnego.
Po wybuchu drugiej wojny światowej władze niemieckie utworzyły KS Kolejowa Wspólnota Sportowa, w którym grali wychowankowie KS 06. Klub istniał do zakończenia wojny.
9 lutego 1945 r. powołano KS Związku Walki Młodych – Dom Kultury, który zrzeszał zawodników klubów sportowych 06 i 09 z drużyną piłki nożnej. Z inicjatywy jednego z członków zarządu, Alojzego Golasowskiego, klub znacznie się rozwinął i zmienił swoją nazwę na KS Lechia Mysłowice. Powstała sekcja piłki nożnej, tenisa stołowego, gimnastyki, lekkoatletyki i tenisa ziemnego.
Utalentowanych piłkarzy w Lechii było sporo. Wielu z nich pochodziło z Mysłowic. Przez klub przewinęło się także wielu wspaniałych trenerów piłki nożnej, lekkiej atletyki, boksu, piłki ręcznej czy tenisa stołowego. Jednak najbardziej w pamięci utkwił trener piłki siatkowej dziewcząt – Stanisław Padlewski. Był on mocno zaangażowany w sportowe życie Mysłowic i swoją ciężka pracą przyczynił się do wielu zwycięstw mysłowickich siatkarek.
W historię klubu wpisał się także jego wieloletni prezes Edward Rusek, który prowadził Lechię przez prawie 30 lat (1976-2005). Prezes Rusek doprowadził do generalnego remontu stadionu sportowego z jednoczesnym przystosowaniem do organizacji zawodów dla niepełnosprawnych. Skupił się na szkoleniu młodzieży, przyciągając ją tym samym do sekcji klubu.