Strona główna /
Komunikaty / APEL – Nie dokarmiaj!!!
30.08.2021

APEL – Nie dokarmiaj!!!

Wydział Ochrony Środowiska apeluje! Nie dokarmiajmy dzików i innych dzikich zwierząt, nie uzależniajmy ich bytu od naszych działań, pozwólmy im pozostać dzikimi!

Dzik jest zwierzęciem zdolnym do życia w niemal każdym środowisku, unika tylko terenów otwartych i górskich. Preferuje lasy, ponieważ tam znajduje pokarm oraz schronienie. Jest to gatunek stadny, żyjący w tzw. watahach. W ciągu dnia odpoczywa w barłogu lub tarza się w błocie. Jest typowym wszystkożercą. Żywi się m.in. żołędziami, orzeszkami buczynowymi, dżdżownicami, larwami i poczwarkami owadów (w tym wielu szkodników), gryzoniami, kłączami roślin, grzybami. Nie pogardzi też padliną. Zdobywa pokarm przekopując ziemię, spulchniając ją przy tym.

DZIK JEST DZIKI…
Dzik jest agresywnym zwierzęciem i w niektórych sytuacjach odważnie szarżuje na wroga. Lochy z potomstwem są szczególnie niebezpieczne.

KTO SPOTYKA W… MIEŚCIE DZIKA…
Dziki coraz bardziej oswajają się z obecnością człowieka. Przyczynia się też do tego nasze zachowanie. Bezmyślnie dokarmiamy dzikie zwierzęta, nie zdając sobie sprawy, że szybko przyzwyczajają się do łatwego przecież i skutecznego sposobu zdobywania pożywienia. Coraz częściej opuszczają swoje naturalne środowisko, aby zamieszkać w okolicach siedzib ludzkich, gdzie niezabezpieczone śmietniki czy wyrzucane odpadki są dla nich darmową stołówką. Przeniesione potem siłą do lasu nie potrafią już sobie poradzić bez dokarmiania.

TEN NA DRZEWO ZARAZ ZMYKA…
Spotkanie z dzikiem nie musi być groźne, pod warunkiem zachowania odpowiednich środków ostrożności. Przede wszystkim nie należy wykonywać gwałtownych ruchów. Kiedy dzik nas nie dostrzegł, wystarczy spokojnie się oddalić. Jeśli jednak doszło do spotkania „oko w oko”, nie wolno dzika niepokoić. Najlepszym wyjściem jest stanie w bezruchu. Ucieczka może sprowokować zwierzę do ataku. Szczególnie należy uważać, gdy spotkamy lochę z młodymi, gdyż zaniepokojona staje się bardzo agresywna. Dlatego , gdy spotkamy młode dziki, nie wolno ich dotykać, zaczepiać, ani tym bardziej atakować. Należy pamiętać, że są to dzikie zwierzęta, które w określonych warunkach mogą być niebezpieczne.

Źródło: Zielone Mysłowice