Strona główna /
Interwencje / Policjant w czasie wolnym zapobiegł tragedii!
01.10.2021

Policjant w czasie wolnym zapobiegł tragedii!

Mysłowicki policjant będący w czasie wolnym od służby zapobiegł próbie samobójczej 27-letniego mieszkańca Katowic. Stróż prawa jadąc ul. Bagienną, zauważył mężczyznę stojącego na wiadukcie za barierkami zabezpieczającymi. Policjant natychmiast zaalarmował odpowiednie służby i podjął rozmowę z desperatem, dzięki której odwiódł 27-latka od samobójstwa.

W miniony poniedziałek (27.09) wieczorem będący w czasie wolnym od służby policjant Wydziału Prewencji mysłowickiej komendy, przejeżdżając ulicą Bagienną w Katowicach, zauważył mężczyznę stojącego na wiadukcie za barierkami zabezpieczającymi. Widok ten bardzo zaniepokoił mundurowego, dlatego od razu powiadomił odpowiednie służby, a sam zawrócił, żeby sprawdzić sytuację. Gdy stróż prawa podjechał do mężczyzny i chciał wysiąść z samochodu, ten od razu zagroził, żeby się nie zbliżał, bo skoczy z mostu. Policjant, widząc rozpacz i desperację mężczyzny, nawiązał z nim rozmowę i bardzo szybko wzbudził jego zaufanie. Desperat przyznał, że do takiej decyzji popchnęły go problemy osobiste i zawód miłosny. Dzięki kilkunastominutowej rozmowie policjant odwiódł mężczyznę od skoku i pomógł bezpiecznie przejść na właściwą stronę barierek. Na przyjazd służb oczekiwali w samochodzie mundurowego. Działania podjęte przez mysłowickiego stróża prawa zapobiegły tragedii, a 27-latek trafił już pod opiekę specjalistów.

Bardzo często osoby planujące popełnić samobójstwo wcześniej dają sygnały ostrzegawcze. Nie ignorujmy cichego wołania o pomoc. Dajmy im odczuć, że w tej trudnej sytuacji nie są same. Bądźmy empatyczni. Szczera rozmowa i pomoc specjalisty może uratować takiej osobie życie.
Oto wykaz telefonów, gdzie osoby mogą otrzymać specjalistyczne wsparcie i pomoc:

Na terenie całego kraju można dzwonić na numer alarmowy 112, Telefon Zaufania dla Dorosłych pod numer 116 123, Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży pod numer 116 111 oraz Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka pod numer 800 12 12 12.

Źródło: KMP Mysłowice