Strona główna /
Interwencje / Kierujący i piesi po raz kolejny w oku policyjnych kamer
20.03.2024

Kierujący i piesi po raz kolejny w oku policyjnych kamer

Mysłowicka drogówka przeprowadziła wczoraj działania "Bezpieczny Pieszy". Po raz kolejny policjanci wspierani byli przez Ruchome Stanowisko Dowodzenia z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Mundurowi odnotowali w sumie 60 wykroczeń popełnionych przez kierujących i 7 popełnionych przez pieszych.

Podstawowym celem policyjnych działań była przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz podniesienie ich świadomości w zakresie zagrożeń na drodze. Mundurowi obserwowali skrzyżowania, przejścia dla pieszych i główne ciągi komunikacyjne. Wykorzystując możliwości Ruchomego Stanowiska Dowodzenia z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, nagrywali niebezpieczne zachowania kierujących wobec pieszych.

W trakcie działań mundurowi odnotowali w sumie 60 wykroczeń popełnionych przez kierujących i 7 przez pieszych. Najpoważniejszym naruszeniem było nieustąpienie pierwszeństwa pieszym wchodzącym na przejście. Piesi najczęściej przechodzili przez jezdnię w niedozwolonym miejscu.

Mundurowi zatrzymali również 64-latka z Mysłowic, który nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na pasach. Mężczyzna ten nie posiadał prawa jazdy. Dodatkowo kierujący lancią używał podrobionej tablicy rejestracyjnej, którą… sam namalował, gdyż oryginalną ktoś mu ukradł. O jego dalszym losie zadecyduje teraz sąd.

Policjanci rzypominają, że zgodnie z taryfikatorem:

  • Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście grozi mandat karny w wysokości 1500 zł.
  • Za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem grozi mandat karny w wysokości 1500 zł.
  • Za naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu określonego znakiem drogowym grozi mandat karny w wysokości 1000 zł.

Źródło: KMP Mysłowice