Strona główna /
Interwencje / „Bezpieczny Pieszy” z wykorzystaniem policyjnego drona
28.04.2023

„Bezpieczny Pieszy” z wykorzystaniem policyjnego drona

Mysłowicka drogówka po raz kolejny przeprowadziła działania pn. "Bezpieczny Pieszy". Tym razem działania policjantów wspierane były również z powietrza, z wykorzystaniem drona z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Mundurowi odnotowali w sumie 26 wykroczeń.

Policyjne działania prowadzone były wczoraj, a ich celem była poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz podniesienie świadomości pieszych w zakresie zagrożeń na drodze. W ramach działań mundurowi obserwowali skrzyżowania, przejścia dla pieszych i główne ciągi komunikacyjne. Wykorzystując możliwości drona z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, rejestrowali niebezpieczne zachowania kierujących.

W trakcie działań mundurowi odnotowali w sumie 25 wykroczeń popełnionych przez kierujących względem niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz jedno popełnione przez pieszego. Najczęstszym wykroczeniem było przekraczanie prędkości w rejonie przejść dla pieszych – 14 przypadków. Ponadto 9 kierowców wyprzedzało bezpośrednio przed przejściem dla pieszych.
Zgodnie z nowym taryfikatorem:

  •  Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście grozi mandat karny w wysokości 1500 zł.
  • Za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem grozi mandat karny w wysokości 1500 zł.
  • Za naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu określonego znakiem drogowym grozi mandat karny w wysokości 1000 zł.