Strona główna /
Inne / Czy warto czekać na nowy program rządowy „Mieszkanie Plus”?
02.06.2016

Czy warto czekać na nowy program rządowy „Mieszkanie Plus”?

Zainteresowanie programem „Mieszkanie dla Młodych” przeszło ostatnio najśmielsze oczekiwania rządzących, ekspertów, a także samych zainteresowanych. Środki na wypłaty dofinansowań w 2016 roku zakończyły się już w pierwszym kwartale. Program ma działać tylko do 2018 roku i rząd nie planuje obecnie jego wydłużania – ma za to alternatywną propozycję, a mianowicie program „Mieszkanie Plus”. Czy warto na niego czekać?

Program „Mieszkanie dla Młodych” pozwala na uzyskanie dopłaty w wysokości od 10% do 30% do mieszkania spełniającego określone kryteria, w tym cenowe oraz powierzchniowe. Mogą skorzystać z niego nie tylko rodziny, ale również single w wieku do 35 lat – w przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego małżonka. Obecnie w ramach programu można nie tylko kupować nieruchomości z rynku pierwotnego, ale również wtórnego.

„Mieszkanie dla Młodych” zaplanowane jest do 2018 roku. Na razie rządzący nie zaprezentowali szczegółów nowego programu „Mieszkanie Plus”, który ma je zastąpić, niemniej jednak wiadomo, że w ramach pomocy w zakupie mieszkań ma on bazować przede wszystkim na działaniu kas oszczędnościowych. W kasach tych osoby chcące kupić własne „M” będą odkładały pieniądze, a państwo dodatkowo będzie premiowało te oszczędności – zakłada się, że na rok będzie mogło dopłacić do 900 złotych w przypadku odłożonych 6000 złotych, chociaż zaznaczono, że wskaźniki te mogą różnić się zależnie od sytuacji gospodarczej.

Zasadniczym minusem programu „Mieszkanie Plus” będzie wobec tego skoncentrowanie się na oszczędzaniu. W „Mieszkaniu dla Młodych” beneficjenci otrzymywali wsparcie finansowe od razu, w ramach wkładu własnego do kredytu mieszkaniowego, natomiast przy nowym programie konieczne będzie sumienne odkładanie pieniędzy, aby skorzystać z nich dopiero po kilku czy nawet kilkunastu latach.

Gdy wobec tego masz na oku nowe mieszkania w Poznaniu, Krakowie czy w Warszawie, a także chcesz skorzystać z programu „Mieszkanie dla Młodych”, warto postarać się o uzyskanie dopłaty – to ostatni dzwonek!