Strona główna /
Wydarzenia / Radni odrzucili sprzedaż mieszkań z bonifikatą
25.02.2023

Radni odrzucili sprzedaż mieszkań z bonifikatą

Prezydent Miasta po raz kolejny przedstawił pod obrady Rady Miasta projekt uchwały w sprawie określenia warunków udzielania bonifikat i wysokości stawek procentowych przy sprzedaży lokali mieszkalnych stanowiących własność Miasta Mysłowice na rzecz ich najemców.
Bonifikata jest formą pomocy, której gmina udziela swoim mieszkańcom w celu zaspokojenia ich potrzeb mieszkaniowych i podobnie jak każda inna forma wsparcia, adresowana jest do określonej grupy mieszkańców.
W tym przypadku mówimy o grupie ok. 280 gospodarstw domowych, które potencjalnie mogłoby skorzystać z pomocy gminy w formie bonifikaty przy zakupie mieszkania komunalnego.
Są to najemcy lokali znajdujących się w budynkach wspólnot mieszkaniowych oraz w przeznaczonych do sprzedaży budynkach, w których znajduje się od 1 do 5 lokali, gdyż tylko te lokale przeznaczone są do sprzedaży.
Wśród najemców lokali komunalnych jest wielu pracowników oświaty, służby zdrowia, drobnych usług, handlu i to właśnie do nich skierowana jest ta pomoc.
Niestety większość radnych już od lat skutecznie blokuje możliwość udzielenia pomocy mieszkańcom Mysłowic, dla których bonifikata przy sprzedaży mieszkania jest jedyną szansą na stabilizację i poprawę sytuacji życiowej.
W ubiegłym roku pomysłem radnych na zablokowanie sprzedaży mieszkań z bonifikatą było powołanie Komisji Doraźnej Rady Miasta Mysłowice do spraw określenia warunków udzielania bonifikat i wysokości stawek procentowych przy sprzedaży lokali mieszkalnych, stanowiących własność Miasta Mysłowice na rzecz ich najemców.
Komisja przed przewodnictwem radnego Roberta Patałąga przez pół roku się spotykała i niczego nie wypracowała. Nikogo to zbytnio nie dziwi, bo już od jej powołania wiadomym było, że jej głównym celem działania jest blokowanie sprzedaży mieszkań z bonifikatą i cel swój Komisja osiągnęła. Wbrew woli mieszkańców.
Minęły kolejne miesiące i jesteśmy dokładnie w tym samy miejscu. Prezydent Dariusz Wójtowicz próbuje przeforsować uchwałę, dzięki której część mieszkańców Mysłowic mogłaby otrzymać realną pomoc i wsparcie ze strony Miasta, a radni, jak na razie skutecznie, blokują projekt uchwały. Większość z nich wywodzi się ze starego miejskiego układu polityczno towarzyskiego.
Wiemy już, że Prezydent zamierza wprowadzić projekt uchwały w sprawie bonifikat przy sprzedaży mieszkań komunalnych na marcową Sesję Rady Miasta.
Czy i tym razem grupa radnych zablokuje możliwość udzielenia pomocy mieszkańcom Miasta ? Tego dowiemy się już wkrótce.
Prezydent zapowiedział, że nie będzie sprzedaży mieszkań bez bonifikat. Dla najemców lokali komunalnych wykupienie mieszkania za 100 % jego wartości jest fikcją i nieosiągalnym celem. Zresztą większość mieszkań nadaje się do remontu.
Dariusz Wójtowicz nie traci jednak wiary w to, że przyjdzie taki moment, że radni zagłosują za udzieleniem pomocy mieszkańcom w formie bonifikaty przy zakupie mieszkania.
Dlatego cały czas trwają prace związane z inwentaryzacją lokali i sporządzaniem operatów szacunkowych, a najemcy mają nadzieję, że opracowana dokumentacja będzie już wkrótce potrzebna do sprzedaży mieszkań – sprzedaży z bonifikatą.