Strona główna /
Miasto na Luzie / Śląscy policjanci zabezpieczą 78. edycję Tour de Pologne
12.08.2021

Śląscy policjanci zabezpieczą 78. edycję Tour de Pologne

78. Tour de Pologne to największe wydarzenie kolarskie w Polsce. Na terenie naszego województwa wyznaczono 3 z 7 etapów wyścigu, obejmujące około 200 km trasy. Jak co roku, mundurowi na całej trasie przejazdu kolarzy zadbają o bezpieczeństwo zarówno sportowców, jak i zgromadzonej publiczności. Kierowcy w tych dniach muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu. Kolarskie zmagania rozpoczną się 9 sierpnia, a na Śląsk kolarze zawitają 13 sierpnia, kończąc ostatni etap zawodów dwa dni później, 15 sierpnia br.

Zabezpieczeniem wyścigu i zapewnieniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym tradycyjnie już zajmują się śląscy policjanci. Ich zadaniem jest między innymi zabezpieczenie dynamiczne na poszczególnych etapach wyścigu, udzielanie pomocy zespołom pilotującym na całej trasie oraz współpraca i wymiana informacji pomiędzy sędzią głównym, organizatorami, „radiem wyścigu” i zespołami pilotującymi z poszczególnych województw.

Z uwagi na konieczność zamknięcia dróg na trasach poszczególnych etapów w czasie trwania wyścigu, należy spodziewać się utrudnień w ruchu. Informacje o tych niedogodnościach kierowcy mogą znaleźć na stronach poszczególnych komend naszego garnizonu.

W dniach od 13 do 15 sierpnia od godz. 8.00 do zakończenia poszczególnych etapów działać będzie infolinia uruchomiona przez Wydział Ruchu Drogowego KWP w Katowicach obsługiwana przez policjantów śląskiej drogówki. Pod numerem telefonu: 47 851 26 07 będzie można uzyskać informacje o wszelkich utrudnieniach w ruchu związanych z organizacją wyścigu.

13.08.2021

ETAP 5 – Chochołów, gmina Czarny Dunajec – Bielsko-Biała / 173 km. W wojewóztwie śląskim znajduje się meta tego etapu.

Chochołowskie Termy będą pierwszym akcentem piątego etapu 78. Tour de Pologne. Przejazd przez żywy skansen ludowej architektury – Chochołów, malownicze góry, Beskid Andrychowski. Teren pofałdowany, wiele podjazdów. Widowiskowy finisz w Bielsku-Białej, gdzie kolarzy czekają trzy okrążenia. Na trasie zaplanowano następujące premie: trzy Premie Górskie PZU I kategorii – Przełęcz Krowiarki, Kocierz i Przełęcz Przegibek oraz Premia Lotna LOTTO w Gminie Andrychów.

Przebieg trasy: Start (13:30) Chochołów – przejazd przez województwo małopolskie – wjazd do Bielska-Białej województwo śląskie (17:31) – Meta 5 etapu- Bielsko-Biała (18:25)

14.08.2021

ETAP 6 – Katowice / Jazda indywidualna na czas 19 km.

Czas na Katowice. W stolicy województwa śląskiego czeka na kolarzy jazda indywidualna na czas na 19-kilometrowej trasie, z dużą ilością odcinków prostych. Przejazd przez zabytkowy Nikiszowiec, meta przy pomniku Powstańców Śląskich.

Przebieg trasy: Cała trasa etapu 6 odbywa się w Katowicach. Start: Katowice (00:00) – Meta Katowice (00:22).

15.08.2021

ETAP 7 – Zabrze – Kraków / 145 km.

Start ostatniego etapu 78. Tour de Pologne zaplanowano w Zabrzu. Kolarze przejadą z województwa śląskiego do województwa małopolskiego. Ciekawy etap dla sprinterów, z finiszem na krakowskich Błoniach. Inaczej niż w ubiegłych latach – runda powiększona. W Łaziskach kolarze powalczą o Premię Górską PZU III kategorii. Na czterdziestym kilometrze po starcie do zdobycia Premia Lotna LOTTO upamiętniającą rocznicę strajku w Kopalni Piast a na 65 kilometrze do mety Premia specjalna z okazji Jubileuszu 65-lecia

Przebieg trasy: Start – Zabrze (15:20) – Przyszowice -Ornontowice – Łaziska Górne – Wyry – Katowice (16:13) – Mysłowice – Lędziny – Chełm Śląski (16:43) —-> dalsza trasa przebiega przez województwo małopolskie, aż do mety w Krakowie.

Zakończenie wyścigu (etapu 7) odbędzie się w Krakowie.

Utrudnień w ruchu należy się spodziewać w miastach, przez które przebiega trasa wyścigu:

  •     Bielsko-Biała
  •     Bieruń
  •     Katowice
  •     Mikołów
  •     Mysłowice
  •     Tychy
  •     Zabrze
  •     Żywiec

Źródło: KMP Mysłowice
Zdjęcia, mapy: http://www.tourdepologne.pl