Strona główna /
Miasto na Luzie / Historia „Centralnej”
22.04.2021

Historia „Centralnej”

Restauracja Centralna w Mysłowicach... chyba nie ma osób, które nie kojarzą tego miejsca - czy to z opowieści rodziców i dziadków, czy sami pałaszowali posiłki za czasów świetności restauracji.

Historia restauracji rozpoczyna się w 1911 roku, gdy w centrum Mysłowic na rogu ulicy Grunwaldzkiej i Krakowskiej powstaje pierwsza taka duża restauracja w mieście. Właścicielem restauracji był Waldemar Habernoll, który nadał jej nazwę „Kronem-Cafe” (Korony), która odnosiła się do koronowanych głów cesarzy państw graniczących ze sobą pod Mysłowicami.

W 1922 roku po przyłączeniu Mysłowic do Polski lokal restauracyjny przejęła rodzina Golasowskich. Nazwa restauracji została wpierw przez nich spolszczona, a następnie zmieniona na „Centralną”. Restauracja była uznawana z najlepszy lokal w mieście i cieszyła się dużą sławą – przychodzono tu posłuchać dobrej muzyki i zjeść w towarzystwie smaczne dania.

W latach 90. lokal ponownie zmienił nazwę, tym razem na „Divertimento”. Lokal zmienił nieco formę i klimat – serwowane były włoskie specjały. Około 2010 roku nowe właścicielki – Barbara Pazera i Marzena Kot – powróciły do restauracji „Centralnej” zachowując dawną atmosferę i styl lokalu. Jednak jedna z najbardziej znanych restauracji w Mysłowicach nie przetrwała kolejnej zmiany i od kilku lat jest nieczynna.

Źródło: Mysłowice Wczoraj