Strona główna /
Kultura i Edukacja / Zabytkowe jednoślady w Muzeum Miasta Mysłowice
13.03.2024

Zabytkowe jednoślady w Muzeum Miasta Mysłowice

7 marca, w ramach Muzealnego Czwartku w Muzeum Miasta Mysłowice odbyła się prelekcja i wystawa „Na 99-letnim kole” poprowadzona przez kolekcjonera jednośladów Wojciecha Mszycę, który opowiedział o zabytkowych rowerach i akcesoriach rowerowych z jego prywatnych zbiorów.

Podczas czwartkowego wydarzenia poprowadzona została także prelekcja Jerzego Rutkowskiego, prezesa Mysłowickiego Stowarzyszenie Rodzin Abstynenckich „Ogniwo” dla młodzieży ze Szkoły Specjalnej im. Janusza Korczaka, która dotyczyła profilaktyki. Całość uświetnił występ zespołu OMA Ogniwo działającego przy stowarzyszeniu.

Może być zdjęciem przedstawiającym 9 osób, telewizor i tłum

Podczas wystawy można obejrzeć 8 niepowtarzalnych i sztandarowych jednośladów z prywatnej kolekcji pana Wojciecha. Jego najstarszy rower to Adler Orzeł, Adler nr 1 z 1914 roku.

Oprócz tego można zobaczyć przedmioty i dokumenty związane z rowerami, takie jak m.in. zabytkowe części, rowerowe klucze, a także interesujące dokumenty historyczne np. dowód zarekwirowania roweru z września 1939 roku na potrzeby wojska, czy pierwsze przepisy ruchu drogowego ujmujące, czego nie można robić na rowerze.

Wystawa dostępna jest w Muzeum Miasta Mysłowice do 7 kwietnia br.