Strona główna /
Kultura i Edukacja / Wystawa Urban Sketchers Poland
08.11.2023

Wystawa Urban Sketchers Poland

Mysłowicki Ośrodek Kultury zaprasza na niecodzienną wystawę Urban Sketchers Poland! Ruch powstał i rozwija się głównie w miastach i to właśnie motywy miejskie dominują w pracach skeczystów. Wieżowce, budynki, zatłoczone ulice, sklepy, kawiarnie, bary, samochody, muzea i eksponaty muzealne czy obiekty przemysłowe to najczęstsze tematy.
Wystawa rozpocznie się wernisażem 9 listopada o godz. 18:00 i potrwa aż do 9 stycznia 2024 r.!
09.11.2023 r. – 09.01.2024 r.
Galeria M2 Mysłowicki Ośrodek Kultury
wstęp wolny
URBAN SKETCHING
To na pozór zwykłe rysowanie w plenerze jest czymś więcej niż tylko szlifowaniem warsztatu rysunkowego. To przede wszystkim regularna obserwacja naszego otoczenia, miejsc w których żyjemy, które odwiedzamy i poznawanie ich przez pryzmat wykonywanych rysunków. To właśnie ta idea stoi u podstaw działalności Urban Skeczystów. Szkicowanie wymusza przestudiowania miejsc w dużo większym stopniu niż powiedzmy fotografowanie. W dobie fotopotopu, kiedy niemal wszystko możemy obejrzeć na zdjęciach, a ludzkość robi ich miliardy każdego dnia, okazuje się, że powrót do technik manualnych otwiera przed nami zupełnie nową perspektywę patrzenia na świat. Coś, co w kontekście wspomnianego zalewu fotografią cyfrową wydaje się bardzo oryginalne i zdecydowanie ciekawsze.
W przeciwieństwie do fotografii, która jest już mocno sztampowa i pozbawiona ducha, rysunek wykonany przez skeczystę ma głębie mentalną, rejestruje nie tyle sytuację co jej klimat i własne emocje. Szkic redaguje to co rysownika zachwyciło najbardziej, jest subiektywny, przesiąknięty autorem który go wykonał, niepowtarzalny. Rysunek jest o wiele bardziej plastyczny i ciekawszy. Skeczyści często zapisują na swoich rysunkach uwagi, obserwacje dotyczące zarówno rysowanych obiektów jak i warsztatu i narzędzi. Notki te są swoistą wisienką na torcie. Skeczyści często rysują w towarzystwie. Lokalne grupy Urban Sketchers są motorem do działania i źródłem wymiany doświadczeń. Na całym świecie organizowane są przeróżne spotkania, akcje rysunkowe (sketchcrawl) oraz międzynarodowe sympozja skupiające setki rysowników.
DLACZEGO MIASTO?
Ruch powstał i rozwija się głównie w miastach i to właśnie motywy miejskie domi-nują w pracach skeczystów. Wieżowce, budynki, zatłoczone ulice, sklepy, kawiarnie, bary, samochody, muzea i eksponaty muzealne czy obiekty przemysłowe to najczęstsze tematy. Skeczyści rzadko rysują klasyczne pejzaże, ale za to często rysują zieleń miejską lub wszyst-ko to co można znaleźć we własnym domu lub dookoła niego. Często tworzą ilustrację rysunkową swoich podróży, ale tu taż zobaczymy głównie architekturę miejską.
KIM SĄ?
Są grupą promującą szkicowanie w przestrzeni miejskiej, zrzeszającą miłośników rysunku na każdym poziomie zaawansowania. Urban Sketchers to oddolna inicjatywa, która jest realizowana na całym świecie, a jej kolebką jest Seattle.
CO ROBIĄ?
Grupa szkicuje otaczający ich świat wszelkimi dostępnymi technikami, opierając się na bezpośredniej obserwacji i doświadczeniu bycia w danym miejscu. Publikują swoje prace w internecie i wspierają się w twórczym rozwoju, tworząc jedyną w swoim rodzaju międzynarodową społeczność.
DLA KOGO?
Spotkania rysunkowe są dla każdego, niezależnie od wieku, poglądów i umiejętności -wystarczy jedynie lubić rysować (lub malować). Chcą pokazywać świat widziany swoimi oczami przez każdy kolejny rysunek, który tworzą.
Autor: Tomasz Kowal