Strona główna /
Kultura i Edukacja / Rok 2021 i jego patroni w MBP!
23.02.2021

Rok 2021 i jego patroni w MBP!

Każdy rok ma swojego patrona, który wybierany jest spośród największych Polaków. Patronami roku 2021 są: Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Różewicz. Rok 2021jest także rokiem Konstytucji 3 Maja i kard. Stefana Wyszyńskiego. Aby przybliżyć twórczość literacką naszych tegorocznych patronów Filia nr 11 przy ul. Mikołowskiej prezentuje ciekawą wystawę, promującą biografie oraz polską literaturę, która mocno wpłynęła na rozwój naszej rodzimej kultury.

W uzasadnieniach uchwał Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej czytamy:

Stanisław Lem – pisarz uznany za najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie „w swoich rozważaniach dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej. Przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji, a jego prace teoretyczne i prognozy futurologiczne mają znaczący wpływ na definiowanie miejsca ludzkości we wszechświecie i prognozowanie jej losu”.
Cyprian Kamil Norwid – poeta, dramatopisarz i artysta, został doceniony za „twórczy wkład  w nowoczesną polską literaturę oraz kulturę”.
Krzysztof Kamil Baczyński – to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów. „W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Tadeusz Różewicz – wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, głęboko związany z losem pokolenia wojennego, baczny obserwator życia codziennego, społecznego i politycznego. „Filozoficzna i egzystencjalna głębia obecna w twórczości Różewicza ma charakter uniwersalny, dzięki czemu nie tylko trafia do odbiorców z całego świata, ale jeszcze długo będzie oddziaływać na współczesną literaturę polską”.
Kard. Stefan Wyszyński – w 2021 roku przypada 40. rocznica śmierci, a także 120. urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego, który jako głosiciel uniwersalnych wartości chrześcijańskich był mężem stanu i występował w imieniu Ojczyzny, domagając się od komunistycznych władz poszanowania wolności religijnej i broniąc polskiej kultury.

Miejska Biblioteka Publiczna w Mysłowicach zachęca do czytania lektur patronów roku 2021!

Info: MBP