Strona główna /
Kultura i Edukacja / KARTOTEKA – Teatr Eksperymentalny Poszukiwań Twórczych Epidemia
11.04.2024

KARTOTEKA – Teatr Eksperymentalny Poszukiwań Twórczych Epidemia

Zapewne Drodzy Państwo czytaliście klasykę polskiej literatury „Kartoteke” Tadeusza Różewicza – mamy zapisany w pamięci słynny monolog głównego bohatera oglądającego swoją dłoń. Ten utwór zainspirował Aktorów teatru Epidemia do podjęcia próby opowiedzenia historii człowieka współczesnego - borykającego się z trudnościami życia w dzisiejszych realiach.
,,Opowieści Natury” – spektakl plastyki ruchu w wykonaniu Jaworznickiej młodzieży pod patronatem Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.
MOK Brzezinka
ul. Laryska 5
Godzina: 17:00
Czas trwania 35 min
Punktem wyjścia – i inspiracją do tworzenia – były zasoby środowiska naturalnego Jaworzna, przyrody zastanej i tej odkrytej na terenach poprzemysłowych – historycznie i kulturowo związane z miastem. W wybranych miejscach nagraliśmy dźwięki – pieśni m. in. roślin, ziemi, wody. Dźwięki te stały się inspiracją do stworzenia spektaklu teatralnego w konwencji teatru ruchu, a istotą spektaklu były ruch, dźwięk i światło. Obcowanie ze sztuką, uczestniczenie w procesie tworzenia w połączeniu z naturą ma działanie arteterapeutyczne i właśnie taki wymiar jednocześnie miał nasz projekt. Opowieści Natury to rozmaite działania artystyczne pobudzające różne wrażenia odbiorców poprzez nielinearną narrację dźwięku, obrazu, światła i ruchu. Projekt ma pokazać uczestnikom, że udział w kulturze i procesie twórczym może być alternatywnym sposobem spędzania czasu oraz ekspresji własnych emocji.
PREMIERA „Kartoteka”- Teatr Eksperymentalny Poszukiwań Twórczych Epidemia.
Zapewne Drodzy Państwo czytaliście klasykę polskiej literatury „Kartoteke” Tadeusza Różewicza – mamy zapisany w pamięci słynny monolog głównego bohatera oglądającego swoją dłoń.
Ten utwór zainspirował Aktorów teatru Epidemia do podjęcia próby opowiedzenia historii człowieka współczesnego – borykającego się z trudnościami życia w dzisiejszych realiach. Jako twórcy staramy się odpowiedzieć na pytanie co „gryzie” współczesnego człowieka . Co powoduje że gubimy swoja moralność , zatracamy swój indywidualizm . Wybieramy wirtualny świat który staje się dla nas lepszą alternatywą niż życie w „realu”. W trakcie lektury ,,Kartoteki” zauważaliśmy ogromny potencjał wiele inspiracji , symboli obrazów , który można przełożyć na język gestu ruchu scenicznego.
Epidemia nie po raz pierwszy bierze na warsztat znany utwór literacki mamy w swoim repertuarze takie spektakle jak Małgorzaty inspirowane „Mistrzem i Małgorzatą” , Rekruta na podstawie „Wojaka Szwejka” czy „Towarzysz Smith” inspirowany „ Rokiem 1984”.
Podobnie jak w poprzednich naszych produkcjach nie staramy się opowiadać na nowo klasycznie Kartoteki – a stworzyć własną niepowtarzalną interpretacje.
Godzina: 18:00
Czas trwania 55 min
Spektakl dla widzów od 16 roku życia