Strona główna /
Komunikaty / Stare numery telefonów Policji wkrótce przestaną działać!
25.05.2021

Stare numery telefonów Policji wkrótce przestaną działać!

Jeszcze tylko do końca czerwca można będzie dodzwonić się na stare numery telefoniczne wszystkich jednostek Policji w całym kraju. O zmianach policja informuje od ponad roku, a jak wynika z przeprowadzonych analiz, nadal dziennie przyjmowanych jest ponad 6 tysięcy połączeń poprzez starą numerację. Od 1 lipca będzie można skontaktować się policją telefonicznie jedynie wybierając prefiks MSWiA - 47 i numer wewnętrzny danej komendy, używany do tej pory wyłącznie w wewnętrznej sieci resortowej. Zmianie nie ulega numer alarmowy 112.

W związku z wdrożeniem w całym kraju jednolitego planu numeracyjnego w oparciu o nowy prefiks resortowej sieci telekomunikacyjnej 47, ponad rok temu doszło do kompleksowej zmiany sposobu wybierania oraz kierowania połączeń do stacjonarnych telefonów resortowych podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, w tym Policji.

Prefiks 47 należy traktować jako jednolity numer kierunkowy do sieci resortowej w skali całego kraju, wybierany zamiast do tej pory używanego numeru kierunkowego w poszczególnych geograficznych strefach numeracyjnych – w przypadku województwa śląskiego: 32, 33 i 34. Zmianie uległy również same numery do poszczególnych komend przy połączeniach wykonywanych z sieci publicznych, zarówno stacjonarnych i komórkowych. Są one teraz identyczne, jak używane do tej pory jedynie w wewnętrznej sieci resortowej.

Dotąd, aby wykonać połączenie z sieci publicznej do jednostki policji, należało znać tzw. prefiks miejski, czyli ciąg cyfr, który poprzedzał numer wewnętrzny telefonu. Dla KMP w Mysłowicach prefiks miejski, to „32 317”. Aby wykonać połączenie do dyżurnego KMP w Mysłowicach należało więc z sieci miejskiej wybrać numer 32 317 32 00, zaś z wewnętrznej sieci resortowej 852 62 00. Po wprowadzeniu prefiksu 47, numer miejski będzie różnił się od resortowego jedynie tymi dwoma początkowymi cyframi i będzie wyglądał tak: 47 852 62 00.

Taki też numer (w zależności od operatorów z prefiksem międzynarodowym – dla Polski +48), będzie widoczny na wyświetlaczach telefonów osób, do których zadzwonią policjanci lub urzędnicy z numerów resortowych. Prosimy o zapamiętanie, że dotychczas nieznany numer strefy numeracyjnej 47, jest obecnie prefiksem, jakim posługują się wszystkie służby podległe MSWiA, w tym Policja, czy np. Straż Pożarna i nie należy obawiać się ich odbierania.

DOTYCHCZAS UŻYWANE NUMERY TELEFONÓW OD 1 LIPCA 2021 ROKU BĘDĄ NIEAKTYWNE.

Nowe numery do poszczególnych wydziałów mysłowickiej policji znajdują się na stronie internetowej komendy, a także na stronie BIP w zakładkce o danych teleadresowych.

Info: KMP Mysłowice