Strona główna /
Komunikaty / Nowe linie metropolitalne!
30.06.2021

Nowe linie metropolitalne!

Od 3 lipca, linie autobusowe 77 i 77N kursujące przez Mysłowice zostaną przekształcone w nową metrolinię M101, natomiast mieszkańcy Kosztów będą mogli podróżować także linią M22. Jednak część autobusów jeżdżących przez nasze miasto będzie docierać już tylko na Katowickie Zawodzie.

Autobusowe linie metropolitalne to nowa oferta komunikacji miejskiej Zarządu Transportu Metropolitalnego. Jej celem jest poprawa dostępności i funkcjonowania transportu publicznego do czasu budowy Kolei Metropolitalnej poprzez zwiększenie częstotliwości kursowania autobusów, zapewnienie regularnych taktów odjazdu, które realizowane są niemal przez całą dobę. – informuje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

M101: Katowice Korfantego – Mysłowice Wesoła
– Metrolinia oznaczona numerem M101 powstanie z przekształconych dotychczas funkcjonujących połączeń 77 i 77N. Dzięki tej zmianie:

– zwiększona zostanie częstotliwości kursowania z co ok. 30/60 min – na co 20 min w dni robocze; z co ok. 80 min – na co 40 min w soboty i z co 80 min – na co 60 min w niedziele;
– ujednolicone zostanie oznaczenie kursów dziennych i nocnych.

Uruchomienie linii M101 będzie wiązało się również z koniecznością wprowadzenia modyfikacji kilku innych połączeń autobusowych, które przejeżdżają przez Centrum Przesiadkowe w Katowice Zawodziu. To wynik uzgodnień, które zostały przeprowadzone z miastami i gminami GZM przed rozpoczęciem uruchamiania metropolitalnych eMek.

Planowane zmiany od 3 lipca na liniach 76, 149, 162 oraz 44, 66, 76 N i 223

– Linia 76 będzie kursowała na zmienionej trasie: Wesoła Kopalnia – Zawodzie Centrum Przesiadkowe

– Linia 149 będzie kursowała na zmienionej trasie: Chełm Mały Pętla – Zawodzie Centrum Przesiadkowe
– Linia 162 będzie kursowała na zmienionej trasie: Brzezinka Pętla – Zawodzie Centrum Przesiadkowe

Przejazdy na odcinku Zawodzie Centrum Przesiadkowe – Katowice Rynek zapewniają tramwaje linii 7, 14, 15, 20, 36 i 45 kursujące na ww. odcinku ze średnią częstotliwością co 3 min w dni robocze, co 5 min w soboty i co 7/8 min w niedziele.

Od 3 lipca linie 76, 149 i 162 będą dojeżdżać tylko do centrum przesiadkowego na Zawodziu, a nie jak obecnie do al. Korfantego. Wprowadzone zostaną też nowe rozkłady jazdy linii 44, 66, 76N i 223.

W maju uruchomionych zostało pierwszych 6 metrolinii: M1 z Katowic do Gliwic, M2 z Katowic do Dąbrowy Górniczej, M3 z Katowic do Tarnowskich Gór, M4 z Katowic do Sosnowca, M18 z Gliwic do Tychów oraz M24 z Katowic do Zabrza. 3 lipca dołączą do nich kolejne: M22 z Międzyrzecza przez Bieruń, Lędziny i Imielin do Katowic, która będzie zatrzymywać się na przystankach Kosztowy Rynek i Kosztowy Dzióbka, oraz M101 z Katowic na Wesołą, która zastąpi obecne linie 77 i 77N. Docelowo metrolinii ma być 31.

ak informuje GZM, linia M22 to jedna z zaplanowanych „eMek” na zupełnie nowej trasie przejazdu, która do tej pory nie występowała w rozkładzie. Będzie stanowiła rzeczywiście szybkie połączenie między Katowicami a Bieruniem, bo czas ten zostanie skrócony nawet o ponad 20 minut. Czas przejazdu na odcinku Kosztowy Rynek – centrum Katowic linią 77 wynosił 40 minut. Linia M22 zawiezie nas tam w 23 minuty. O 23 minuty skróci się także czas podróży z Imielina do centrum aglomeracji. Dzięki uruchomieniu linii M22 mieszkańcy Bojszów, Bierunia, Lędzin, Imielina i Mysłowic zyskają nowe połączenie z centrum Katowic wraz ze zwiększoną częstotliwością kursowania.

W lipcu również mają rozpocząć się pierwsze badania opinii pasażerów dotyczące nowo uruchomionych połączeń. To jeden z elementów zapowiadanego mechanizmu doskonalenia linii metropolitalnych, który zakłada ich ciągły monitoring i analizę, aby ich kursy, trasy i rozkłady jazdy móc dostosowywać do komunikacyjnych potrzeb pasażerów. – informuje GZM.

Inf: A. P.