Strona główna /
Inne / Boisz się o samochód? Wykup autocasco
15.02.2016

Boisz się o samochód? Wykup autocasco

Początkiem miesiąca opisywaliśmy sposób postępowania w przypadku zdarzenia drogowego - kolizji lub wypadku. Gdy emocje i stres po stłuczce miną, a my jesteśmy cali i zdrowi, cała uwaga skierowana jest na nasz samochód. Czy wymaga on dużej i kosztownej naprawy?

Najważniejszy człowiek, później maszyna

Niektórzy – zwłaszcza ci bardziej impulsywni – stawiają swój pojazd ponad swoje zdrowie. Wyskakują z uszkodzonego samochodu, żywo gestykulując i nie przebierając w słowach. Zwłaszcza, kiedy to nie oni zawinili kolizji. To błąd, gdyż w wyniku szoku i ogromnego poziomu adrenaliny nieraz nie jesteśmy świadomi, czy nam coś dolega. Ale w końcu przypada czas na oględziny samochodu. Z pewnością jedna grupa kierowców będzie mniej zmartwiona jego stanem – osoby mające wykupione ubezpieczenie autocasco.

Autocasco – ubezpieczenie dobrowolne

Polisa autocasco chroni nasz samochód przed zdarzeniami losowymi. Pełna ochrona obejmuje szkody częściowe i całkowite (kiedy konieczne jest złomowanie pojazdu), kradzież, akty wandalizmu i uszkodzenia wywołane wskutek niszczycielskich sił przyrody. Brzmi nieźle, ale musimy pamiętać, że ubezpieczenie AC nie jest – w przeciwieństwie do obowiązkowego OC – regulowane ustawowo. A to oznacza, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe samo ustala swoje warunki, zakres i cenę ochrony (przeczytacie o tym w artykule  Masz autocasco? Nie zawsze dostaniesz odszkodowanie).Tańsze autocasco w firmie A nie musi być gorsze od droższej oferty towarzystwa B, choć zazwyczaj droższa polisa jest lepsza. Żeby dokładnie porównać propozycje poszczególnych ubezpieczycieli, należy ich ze sobą skonfrontować.

Porównanie przy kawce w domu

Zamiast odwiedzać przedstawicieli wielu towarzystw z osobna, można dokonać porównania w sieci Internet. Służą do tego często bezpłatne porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych, jak np. kalkulator ubezpieczeń OC najtaniejuagenta.pl. Porównamy w nim stawki nie tylko OC, ale również autocasco i innych dodatków (np. assistance czy NNW) i to u kilkunastu towarzystw równocześnie. To bardzo ważne, gdyż sprawdzenie cen i ofert wielu firm upewni nas w dokonywanym wyborze – mamy wówczas pewność, że wybrany pakiet jest dla nas optymalny.