Strona główna /
Inne / Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV
07.02.2024

Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV

Urząd Miasta Mysłowice przypomina o możliwości wykonania bezpłatnych szczepień przeciwko HPV, które od 2023 roku finansowane są przez Ministerstwo Zdrowia.
Szczepienia te skutecznie zapobiegają rakowi szyjki macicy oraz innym nowotworom związanym z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).
Dla kogo?
Powszechny program bezpłatnych szczepień obejmuje dziewczęta i chłopców w wieku od 11. do 14. roku życia.
Jak się podaje szczepionkę?
Szczepienia są podawane w dwóch dawkach.
Odstęp między dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy.
Jak się zapisać?
* Online: Przez Internetowe Konto Pacjenta.
* Telefonicznie: Infolinia +48 800 100 101 (czynna 7 dni w tygodniu, od godz. 8:00 do 18:00).
* Osobiście: W wybranej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
Gdzie się zaszczepić?
Możesz skorzystać z programu w dowolnej placówce przystępującej do rządowego programu. W Mysłowicach funkcjonują 3 punkty szczepień.
Szczegółowy wykaz placówek znajdziesz na stronie Ministerstwa Zdrowia: https://pacjent.gov.pl/…/szczepienie-ktore-chroni-przed…
Dodatkowe informacje:
Od 2 września szczepionka 2-walentna Cervarix przeciw HPV jest bezpłatna dla wszystkich dzieci od 9 do 18. roku życia. Dzieci w innym wieku niż objęte programem (czyli w wieku 9–11 lat oraz 14–17) mogą zostać bezpłatnie zaszczepione przeciw HPV, jeśli lekarz wystawi e-receptę na 2-walentny Cervarix. Wówczas rodzic realizuje e-receptę w aptece, umawia dziecko na szczepienie bezpośrednio w przychodni POZ i przynosi szczepionkę.
Wszystkie niezbędne informacje dotyczące samego szczepienia znajdziesz na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/hpv