Strona główna /
Wydarzenia / Światowy Dzień Pszczoły
20.05.2022

Światowy Dzień Pszczoły

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Pszczoły. Z tej okazji w Parku Promenada odbyło się otwarcie pierwszej, miejskiej pasieki w Mysłowicach.
Pasieka w Parku Promenada oficjalnie otwarta, wokół uli zostanie posiana łąka kwietna, dzięki niej będzie pięknie, kolorowo i przyjaźnie dla pszczół. Dzieci będą mogły uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych, dowiedzą się jak nazywają się pszczoły w ulu, jak działają ule oraz co daje praca pszczół. Będzie też okazja do zobaczenia pszczół z bliska dzięki asyście pszczelarza Krzysztof Poppe.

Z okazji Światowego Dnia Pszczoły pragniemy przekazać kilka ciekawostek na temat pszczół:

Najbardziej znana jest pszczoła miodna, ale to nie jest jedyny gatunek pszczoły. W Polsce występuje ok. 470 gatunków dziko żyjących pszczół należących do sześciu różnych rodzin. Część z nich to tak zwane samotnice, czyli żyjące i budujące gniazda samotnie. Są to popularne murarki, ale również makatki, które moszczą gniazda miękkimi włoskami z liści albo miesierki wycinające fragmenty liści, żeby zbudować z nich domki dla swojego potomstwa. Część żyje w licznych koloniach tak jak pszczoły miodne, trzmiele, czy drobne smukliki.
Pszczoły to bardzo różnorodna grupa owadów pod względem urody. Od smukłej pszczoły miodnej, przez puchate trzmiele, czy budzące konsternację wielkie prawie czarne zadrzechnie fioletowe.
Niestety wiele gatunków tych pożytecznych owadów może wyginąć przez działania człowieka.
Warto pomyśleć jak im pomóc i nie wymaga to wiele wysiłku:
zostaw fragment nieskoszonego trawnika,
posadź różnorodne kwiaty i kwitnące krzewy (w ogrodzie i na balkonie),
ustaw poidełko dla owadów,
jeżeli musisz używać pestycydów, to rób to w godzinach wieczornych,
możesz też znaleźć w swojej okolicy pasiekę i tam zaopatrywać się w miód i inne produkty, które mamy tylko dzięki tym małym pracowitym owadom.