Strona główna /
Wydarzenia / Spacer dla odważnych przyciągnął mieszkańców do Parku Zamkowego
12.07.2026

Spacer dla odważnych przyciągnął mieszkańców do Parku Zamkowego

W Parku Zamkowym odbył się spacer dla odważnych, zorganizowany przez Mysłowickie Towarzystwo Historyczne im. J. Lustiga. Uczestnicy mieli okazję poznać historię piwnicy lodowej oraz szczeliny przeciwlotniczej, odwiedzając miejsca na co dzień niedostępne i pełne lokalnych tajemnic.

Spacer odbył się 12 lipca 2026 roku. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i było okazją do poznania mniej znanych kart historii Mysłowic.

Jednym z punktów programu była zabytkowa piwnica lodowa. Tego typu obiekty powstawały przy dworach i pałacach jeszcze przed wynalezieniem elektrycznych lodówek. Zimą magazynowano w nich bryły lodu wycinane z zamarzniętych stawów i rzek, które dzięki odpowiedniej konstrukcji oraz warstwom izolacyjnym utrzymywały niską temperaturę nawet przez wiele miesięcy. Pozwalało to przechowywać żywność, napoje oraz inne produkty wymagające chłodu.

Uczestnicy odwiedzili również szczelinę przeciwlotniczą – schron o uproszczonej konstrukcji, budowany w czasie II wojny światowej jako doraźne zabezpieczenie ludności cywilnej przed skutkami nalotów. Tego typu obiekty miały chronić przede wszystkim przed falą uderzeniową i odłamkami bomb, zapewniając mieszkańcom możliwość szybkiego schronienia podczas alarmów lotniczych. Choć nie były tak wytrzymałe jak żelbetowe schrony, stanowiły ważny element systemu obrony cywilnej.

Spacer pozwolił uczestnikom nie tylko zobaczyć te wyjątkowe obiekty z bliska, ale także poznać ich historię oraz rolę, jaką odgrywały w życiu mieszkańców Mysłowic na przestrzeni lat. To kolejna inicjatywa pokazująca, że pod dobrze znanymi zakątkami miasta kryją się ślady przeszłości, o których niewielu mieszkańców miało okazję usłyszeć.