Strona główna /
Miasto na Luzie / Poradnia dla dzieci w Przychodni Brackiej Wesoła zyskała nowy wygląd
05.12.2023

Poradnia dla dzieci w Przychodni Brackiej Wesoła zyskała nowy wygląd

Dzięki pracy zdolnych licealistek z Państwowego Liceum Plastycznego w Katowicach Poradnia dla dzieci w Przychodni Brackiej Wesoła w Mysłowicach zyskała nowy wygląd. Wnętrze poradni zamieniło się w sielską wieś, która nie tylko uspokaja młodych pacjentów, ale również wspomaga ich rozwój. Od teraz, czekając na wizytę, rodzice mogą spędzić czas z najmłodszymi, ucząc lub opowiadając o wiejskich okolicznościach natury.

Pomalowane ściany to nie tylko piękna ozdoba Przychodni Brackiej Wesoła, która zaciekawia naszych małych pacjentów, ale także kompozycja umożliwiająca uspokojenie maluchów i odwrócenie uwagi od czekającej je wizyty u lekarza. Ekspozycja na różne barwy ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, dlatego ozdobione przez licealistki ściany zyskują uznanie nie tylko wśród najmłodszych.

Podczas trwania prac malarskich pacjenci nie mogli powstrzymać ciekawości – zaglądali na powstające dzieło i z zainteresowaniem pozytywnie komentowali pracę artystek.

Prace powstałe we wnętrzu poradni dla dzieci bogate są w wiele szczegółów. Jednym z bardziej oryginalnych motywów jest koza spoglądająca przez okno znajdujące się w gabinecie lekarskim tuż nad kozetką. Na jej widok nawet najbardziej zestresowane wizytą dzieci uśmiechną się i może dzięki temu łagodniej przejdą czekające ich badania lekarskie.

Tegoroczna realizacja projektu to już kolejna odsłona trwającej od lat współpracy pomiędzy Państwowym Liceum Plastycznym a Fundacją „Unia Bracka”. Jej poszczególne etapy trwały od maja, a każda ze stron miała swój wkład w powstające działo. Motyw przewodni tj. wiejskie gospodarstwo został wybrany przez Fundację „Unia Bracka” natomiast wizja jego poszczególnych elementów została stworzona przez 9 uczennic liceum, których pracę koordynowała nauczycielka malarstwa i rysunku, Pani Beata Hanslik-Janiszewska. Wstępne projekty spotkały się z dużą aprobatą ze strony Fundacji a końcowy efekt na ścianach powstał w zaledwie dwa dni.

Sam pomysł wykorzystania motywu zwierząt w ich naturalnej odsłonie powstał już kilka lat temu, gdy Fundacja realizowała pierwszy projekt w Przychodni Brackiej Miechowice w Bytomiu, we współpracy ze Szkołą Plastyczną z Zabrza. Po długiej „burzy mózgów” podjęli decyzję, że w poradniach dziecięcych Przychodni Brackich zrezygnują z bajkowych aranżacji na rzecz waloru edukacyjnego. Dzięki namalowaniu zwierząt w sposób oddający ich naturalny wygląd – w Miechowicach były to polskie ptaki – dzieci uczą się, a rodzice mogą zająć ich uwagę przed wizytą u lekarza opowiadając ciekawą historię.

Ściany w Przychodni Brackiej Wesoła nie są jedyną realizacją uczniów katowickiego liceum plastycznego. Kolorowe wnętrza ich autorstwa pacjenci znajdą również w Przychodni Brackiej na Chopina w Mysłowicach, gdzie króluje podwodny świat, a także w Przychodni Brackiej Staszic w Katowicach, gdzie dzieci mogą spotkać się ze zwierzętami prosto z Afryki.

Dziękujemy Fundacji Unia Bracka oraz wszystkim osobom, które z ramienia Państwowego Liceum Plastycznego zaangażowały się w realizację projektu.

Źródło: www.uniabracka.pl