Strona główna /
Kultura i Edukacja / Wystawa prac Anny Jarzymowskiej pt. „Creatio Contiua”
02.04.2024

Wystawa prac Anny Jarzymowskiej pt. „Creatio Contiua”

Anna Jarzymowska zajmuje się malarstwem abstrakcyjnym. Jej obrazy emanują energią, nawiązują do świata biologii. Inspiracje czerpie z literatury chrześcijańskiej, przyrody, szczególnie z podwodnych przestrzeni.
Mysłowicki Ośrodek Kultury, ul. Grunwaldzka 7, GALERIA DUŻA M2
4 kwietnia 2024r.
Wstęp: wolny
Wernisaż wystawy: 4 kwietnia 2024 r. godz. 17:00.
Wystawa będzie dostępna od 4 kwietnia do 20 maja.
Creatio Contiua — czym jest ? Najprostsza odpowiedź brzmi — jest to nieustanne tworzenie, stwarzanie i podtrzymywanie życia, przez osobowego Boga w nas, jak i na zewnątrz nas. W świecie pełnym zepsucia i brzydoty, ale też pełnym dobra i piękna jesteśmy wrzuceni w wir codzienności, by obdarowywać się wzajemnie rozmaitymi dobrami. Jest ogromnym przywilejem być człowiekiem — wspólnikiem, współpracownikiem Stwórcy. Mając boską naturę jesteśmy nowym stworzeniem posłanym do przemieniania świata. „To co dawne przeminęło i nastało nowe” jeden z obrazów rozpoczynający cykl wielkoformatowych płócien, zachęca widza do autorefleksji nad własnym życiem i jego wkładem w świat, codzienność . O wkład w świat zarówno ten wewnętrzny, jak i zewnętrzny. Zatem możemy zadać sobie proste, ale wydaje mi się, że ważne i potrzebne pytania; Czy jesteśmy wdzięczni za dar życia, za to, co w nim mamy za to, kim jesteśmy i z kim jesteśmy? Czy dążymy do jedności i zgody z naszymi siostrami i braćmi ? Czy mamy świadomość, że poprzez język mamy władzę budowania i burzenia ? Czy tworzymy wokół siebie sprzyjające środowisko, w którym inni czują się widziani i słyszani? Czy dbamy o swoje emocje i ciało, o to, jak czują się przy nas inni ? Czy celem mojego życia nie jest, aby dążenie do świętości? W prostocie dnia codziennego w drobnych gestach, obowiązkach, sprawach ? Dokładnie w tym miejscu, które zostało mi dane tu i teraz ? Zarówno na te, jak i na wiele innych pytań, sami musimy sobie odpowiedzieć.
W obrazach pulsuje życie, przeplatają się ze sobą; piękno i brzydota, dobro i zło, radość i smutek , chaos i harmonia, jasność i ciemność, jest miejsce na święty gniew by potem pojawił się błogi spokój, każda emocja jest ważna i warta uwagi. Obraz ma być lustrem dla oglądających, ma działać terapeutycznie, otwierać, pobudzać te części w nas, które być może są w uśpieniu — zamrożone i martwe. Obrazy ożywiające, stwarzające widza na nowo, podtrzymujące te wrażenia te wspomnienia, które są ważne. Energetyczne wibrujące kolorami abstrakcje — wzbudzają luźne skojarzenia, zachęcają również do zabawy i do zdystansowania się do oczekiwań względem tego medium — jakim jest malarstwo, jakoby jego jedynym celem miało być mimetyczne oddanie rzeczywistości i opowiadanie anegdot. Nie musi. To nie tutaj, to nie w tym miejscu, tu pragnę zachęcić widza do otwarcia się na to, że obraz może być sam w sobie osobnym światem, możemy go uwolnić z oczekiwań przedstawiania czegokolwiek w dosłowny sposób. Za to zachęcam do zabawy w skojarzenia, zachęcam do otwartości na nieprzewidywalność, zaskoczenie i zdziwienie być może do zanurkowania w głąb siebie, w głąb własnej podświadomości i odkrycia nowych skarbów, drogocennych pereł.
Być może uda mi się zachęcić część z Was, do sięgnięcia po pędzle i farby w swoim własnym domowym zaciszu, zarówno swojego wnętrza, jak i domu , w którym fizycznie mieszkacie, by samemu lub z bliskimi pomalować go, zaprojektować jak czujecie, chcecie i potrzebujecie. Sztuka łączy, a nie dzieli a sztuka bycia razem to największa ze sztuk. Malarskie makro i mikro światy w języku abstrakcyjnym tworzą opowieści o stwarzaniu na nowo, cały czas, nieustannym całego świata ożywionego i jak i nieożywionego, gdzie wszystko jest ze sobą połączone i podtrzymywane w niekończącym się kręgu życia. Opowiadają o wartościach nieprzemijających, trwałych i niezniszczalnych, tych, które musimy w sobie pielęgnować by życie w nas trwało i nie mogło zginąć.
Biografia
Anna Jarzmowska — urodzona w 1988 w Rybniku, obecnie mieszka i pracuje w Katowicach. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych, gdzie obroniła dyplom w pracowni prof. Ireneusza Walczaka, otrzymując wyróżnienie za najlepszy dyplom z malarstwa, przyznawany przez firmę BPSC.
Zajmuje się malarstwem abstrakcyjnym. Jej obrazy emanują energią, nawiązują do świata biologii. Inspiracje czerpie z literatury chrześcijańskiej, przyrody, szczególnie z podwodnych przestrzeni.
Ważną rolę w jej malarstwie odgrywa podświadomość, z której wylewają się na płótno wspomnienia, wrażenia, przeżycia przekształcane na język malarski. Uwielbia estetykę chaosu, gdzie formy nachodzą na siebie a momentami nawet walczą, tworząc różnorakie opowieści wychodzące poza ramy płótna.
Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.