Strona główna /
Kultura i Edukacja / Wystawa „Kosmos”
23.05.2024

Wystawa „Kosmos”

Od 23 maja do 15 lipca 2024r., zachęcamy do odwiedzania Galerii Małej M2, gdzie będziecie mogli oglądać wystawę "Kosmos". Zobaczycie prace Edyty M. Nieduziak i Marzeny Paciej.
Miejsce: Mysłowicki Ośrodek Kultury, ul. Grunwaldzka 7, GALERIA
MAŁA M2
Data: 23 maja 2024r.
Wstęp: wolny
Kosmos to nie tylko wszechświat i odległe galaktyki.
To także okruch chleba i ziarenka piasku,
plama na obrusie i wskazująca żeglarzom drogę Gwiazda Północna.
To skute lodem strzępy dnia,
płatki kwiatów i płatki powiek.
Kosmos wokół i Kosmos w nas
zachwyca, niepokoi, zatrzymuje…
Naszej – mojej i Marzeny – podróży przez Kosmos
towarzyszą fragmenty z Gombrowicza.
Nieoczywiste i wyrwane z kontekstu. Posmakujcie ich wraz z obrazami.
Może zawiodą Was w zagadkowo bliskie i niespodziewanie odległe rejony.
Marzena Paciej
Z wykształcenia artysta plastyk, ukończyła ASP w Katowicach, Wydział Grafiki Warsztatowej. Fotografuje od zawsze, wszystko, co warte jest zatrzymania w kadrze. Malować zaczęła w 2018 roku. W roku 2019, 2020 współtworzyła projekt Be Together, warsztaty mające na celu integrację osób słyszących z osobami Głuchymi, https://www.youtube.com/watch?v=jzJaqamLB1w&t=13s. Obecnie instruktorka plastyczna oraz studentka arteterapii na UŚ w Katowicach.
Wystawy:
Indywidualna wystawa fotografii RESZTA, Lubiteka, Lubliniec 2023
IX Salon BWA, Tarnów 2023
Wystawa Jubileuszowa Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego, Siemianowice Śląskie 2022
VIII Salon BWA, Tarnów 2021
Indywidualna wystawa malarstwa NIEdoWIDZENIA, Wieże KWK Polska Świętochłowice w 2020 roku
8 Biennale Grafiki Studenckiej, Poznań 2013
„Poprzez działania artystyczne Marzena nieustannie próbuje zrozumieć sytuacje, które dzieją się wokół nas, analizuje wielowymiarowe relacje, zgłębia tajemnice życia, a w swoich projektach malarskich i fotograficznych konfrontuje własną wizję naturalnych biologicznych mechanizmów i w ten sposób wychodzi poza osobisty mikrokosmos tworząc realizacje o wymiarze ogólnym. Ale to, co zaskakuje tu najbardziej, to sposób obrazowania ujmujący materię w sposób abstrakcyjny.”
Profesor ASP Jolanta Jastrząb
Edyta M. Nieduziak
Z wykształcenia humanistka m.in. pedagog, arteterapeuta, ukończyła UMCS w Lublinie, Wydział Pedagogiki i Psychologii oraz Wydział Humanistyczny. Fotografuje od dawna, chcąc zatrzymać to, co umyka z pamięci. Bawi się różnymi formami graficznymi. W drugiej dekadzie lat 2000, kiedy mieszkała we Wrocławiu, poznała pomysłodawców projektu Be Together, a kiedy przeprowadziła się do Katowic w 2019 Be Together rozpoczął w nim swoją edycję. Od tamtej pory brała udział w projekcie do 2021 roku.
Mało wystawia, choć niektóre fotografie znajdują uznanie:
– nominacja do wystaw krajowych i międzynarodowych fotografii pt. Axis mundi, Historia matematyki zgłoszonych do VII edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Mathematics in fokus” (2016); wyróżnienie za pracę Przestrzeń domknięta (2014)
– wyróżnienie w Konkursie Fotograficznym „Cztery Pory Roku” organizowanym przez posła RP M. Plutę (2014)
– nagrody w konkursach fotograficznych: m.in. 2019 – W obliczu Sandomierza, wyróżnienie; Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły w Tarnobrzegu: 2019 I miejsce (Kwiaty polskich łąk), 2018 III miejsce (Zaczarowane drzewo), 2017 III miejsce (Wiślane pejzaże), 2016 III miejsce (Co w trawie piszczy?)
Kocha teatr. Można ją zobaczyć na scenie, za kulisami, na widowni; jako aktorkę, instruktorkę, jurorkę.
Więcej pisze: o sztuce, terapii, niepełnosprawności. Zainteresowani mogą szukać w bibliotekach naukowych i na ORCID 0000-0002-7072-4448