Strona główna /
Kultura i Edukacja / Wystawa Beksińskiego
10.01.2024

Wystawa Beksińskiego

Od 13 do 19 stycznia 2024 r. w Mysłowickim Ośrodku Kultury przy ul. Grunwaldzkiej 7 będzie dostępna wystawa Zdzisława Beksińskiego.
Miejsce: Mysłowicki Ośrodek Kultury, ul. Grunwaldzka 7, GALERIA M2
Data: 13 stycznia do 19 stycznia 2024 r.
Wstęp:
Bilety do zakupu na miejscu w cenach:
30 zł – bilet normalny,
20 zł – bilet dla seniora,
15 zł – bilet dla ucznia (również w grupach zorganizowanych).
Wystawa będzie dostępna w Galerii M2 w godz. 9:00-19:00. 
Zdzisław Beksiński jest uważany za jednego z największych polskich malarzy współczesnych. To artysta wzbudzający rozmaite odczucia, od zachwytu po strach; nieoczywisty, zmuszający do refleksji. Jego malarstwo przepełnione marzeniami sennymi i fantastyką stawia autora blisko takich nurtów jak surrealizm i ekspresjonizm. O jego dzieła zabiegają renomowane galerie, muzea i prywatni kolekcjonerzy z całego świata. Fragment z całokształtu twórczości wybitnego artysty będzie można podziwiać w styczniu w Mysłowicach.
A oto co sam Beksiński powiedział o swojej twórczości: „(…) Od najmłodszych lat malowałem. Rysowałem oficjalnie uwspółcześnione, ale zrzynane z Grottgera sceny partyzanckie, a ponieważ „Playboy” wtedy nie istniał, więc wykonywałem też nieoficjalnie rozmaite rysunki, które zdobyły aplauz u kolegów, ale nie u księdza. Był pierwszym, który się na mnie naprawdę poznał, grzmiąc z ambony w trakcie rekolekcji: „Jest tu jeden taki między wami, który robi takie ohydne rysunki”. Ławki w kościele zaczęły trzeszczeć, inni uczniowie obracali się w moim kierunku: „Synu, ja ci przepowiadam, ty umrzesz, a twoje wstrętne dzieła gorszyć będą jeszcze pokolenia”. Moje obrazy powinny być postrzegane nie jako dzieło sztuki, ale powiedzmy jako krajobraz, który widzimy za oknem (…)”.