Strona główna /
Kultura i Edukacja / V Wystawa z cyklu „MYSŁOWICZANIE”
05.02.2024

V Wystawa z cyklu „MYSŁOWICZANIE”

Mysłowicki Ośrodek Kultury zaprasza wszystkich Państwa na kolejną edycję wystawy fotografii pt. Mysłowiczanie” - V edycja.
Wernisaż wystawy odbędzie się 9 lutego br. o godz. 18:00 w Galerii M2 Mysłowickiego Ośrodka Kultury przy ul. Grunwaldzkiej 7.
Wystawa dostępna będzie od 9 lutego do 31 marca 2024 r.
Wstęp bezpłatny
Przedstawią Państwu dwie niezwykłe osoby, które swoją pasją i pracą przez wiele lat rozsławiały Mysłowice. Pisała o nich polska i zagraniczna prasa. Występowali w Telewizji Polskiej i szwedzkiej.
Bronisław Włodarski urodzony 21.10.1921 r. w Przecławiu powiat Mielec i Bogdan Kamieński urodzony 6.10.1934 roku w Mysłowicach, to założyciele warsztatu – kuźni, która działała w okresie od 1966 r. do 1984 r. w Mysłowicach na ul. Powstańców 13, a następnie na ul. Wielka Skotnica 69.
Dzięki swoim umiejętnościom i talentowi w pracy z metalami, drewnem oraz innymi materiałami potrzebnymi do wykonywania wyrobów militariów zaistnieli w świecie filmu i teatru.
Włodarski i Kamieński wykonali rekwizyty kopii broni palnej, broni białej i zbroi do dwunastu polskich filmów i seriali: „Janosik” (1973), „Kopernik (1972)” i „Czarne Chmury (1973)” i „Blisko coraz bliżej” (1982). Jak sami wspominali, że dużo ich pracy można zobaczyć w filmach „Potop (1974)”, „Pan Wołodyjowski” (1969), „Przygody Pana Michała” (1969) czy „Pierścień Księżnej Anny” (1970). Wykonali pistolety skałkowe dla katowickiego Teatru Śląskiego na potrzeby inscenizacji „Wesela (1973)” oraz rekwizyty dla teatru gdańskiego.
Projektowali i wykonywali tablice pamiątkowe oraz pomniki. Włodarski był autorem projektu pomnika 23 Batalionu Saperów Śląskich na ul. Powstańców w Mysłowicach. Swoje kopie i repliki sygnowali znakiem w postaci literki B w koronie.
Wygrywali konkursy ogólnokrajowe, a na wystawach prezentowali swoje prace z zakresu wyrobu kopii i replik militariów od czasów mieszka do czasów husarii. Wykonali renowacje broni a także wyposażenia na zamku książęcego w Pszczynie. Wykonali repliki zbroi husarskiej dla muzeum londyńskiego w Tower i muzeum w Wiedniu. Wykonali pistolety i rapiery i zbroje dla muzeum w Piotrkowie Trybunalskim. Byli autorami i wykonawcami wystroju Domu Muzyki w Katowicach oraz wnętrza Sali Sejmowej w gmachu Urzędu Wojewódzkiego. Wykonali elementy zdobnicze sali restauracyjnej hotelu „Patria” w Częstochowie. Zaprojektowali i wykonali wyposażenie kościoła franciszkańskiego w Jaśle.
Współpracowali ze znanym historykiem krakowskim Szymonem Kobylińskim, który odwiedzał ich pracownię w Mysłowicach. Byli inicjatorami wielu akcji o charakterze kulturalno-oświatowym a także charytatywnym. Znani byli w kraju i za granicą.
To tylko część ich pracy, o której wiemy i którą wykonywali z pomocą swoich uczniów i stażystów z Akademii Sztuk Pięknych. Wśród ich uczniów byli m.in. mysłowiczanie Andrzej Kuta i Joachim Przebierała.
Pomimo sławy i sukcesów naszych bohaterów, mysłowicki warsztat został przez ówczesne władze doprowadzony do upadku. Po ogłoszeniu stanu wojennego Bronisławowi Włodarskiemu i Bogdanowi Kamieńskiemu utrudniano dalszą działalność. W tym czasie mieli kłopot z kupnem narzędzi i materiałów oraz byli pod ciągłą obserwacją. Zaangażowanie Kamieńskiego w prasę podziemną spowodowało, że był zatrzymywany i przesłuchiwany. Polska Rzeczpospolita Ludowa obawiała się też, że w warsztacie będzie produkowana broń palna przeznaczona do walk ulicznych. Ówczesne władze oskarżyły ich również o kradzież złotych koron z obrazu Matki Boskiej Piekarskiej. W trakcie ich renowacji Włodarski i Kamieński odkryli, że są to jedynie pozłacane żelazne odlewy.
W 1984 roku wyjechali do Niemieckiej Republiki Federalnej, gdzie od nowa założyli swój nowy warsztat i poświęcili się wyrabianiu militariów w normalnych warunkach. Obaj dożyli kresu swoich dni za granicą i tam zostali pochowani. Bronisław Włodarski zmarł w 1988 roku, a Bogdan Kamieński w roku 2000.
Na wystawie zostanie zaprezentowany przegląd fotografii z działalności Kamińskiego i Włodarskiego w warsztacie, ich wyroby oraz nawiązanie do filmów, w których wykorzystano wykonane przez nich rekwizyty.
Pełną historię dwójki bohaterów wystawy można przeczytać na stronie Stowarzyszenia Mysłowickiego Detektywa Historycznego: www.mdhmyslowice.pl oraz w książeczce, którą będzie można nabyć podczas otwarcia wystawy.
Organizatorami wystawy są:
Stowarzyszenie Mysłowicki Detektyw Historyczny
Stowarzyszenie Pro Fortalicium oddział Mysłowice
Mysłowicki Ośrodek Kultury