Strona główna /
Kultura i Edukacja / Światowy Dzień Żółwia w MBP!
24.05.2021

Światowy Dzień Żółwia w MBP!

Światowy Dzień Żółwia - 23 maja tego roku to już kolejna edycja święta dedykowanego żółwiom. Pomysłodawcą tego święta w 2000 roku było małżeństwo – Susan Tellem i Marshall Thompson z Malibu w Kalifornii. Swój wolny czas zdecydowali poświęcić na ratowanie tych pięknych i wyjątkowych gadów. Ich wkład pracy na rzecz żółwi spotkał się z dużym rozgłosem na świecie. W celebrowanie tego dnia angażują się ogrody zoologiczne i inne organizacje skierowane na ochronę żółwi i ich siedlisk.

W piątek 23 maja bibliotekarki z Biblioteki Centralnej odwiedziły Szkołę Podstawową nr 2 i przeprowadziły dla uczniów klas I-III zajęcia edukacyjno – literackie poświęcone żółwiom.

Dzieci wysłuchały wielu informacji i ciekawostek o tych sympatycznych gadach, których ciało otoczone jest charakterystycznym, kostnym pancerzem. Te zwierzęta nie stały się takimi  popularnymi pupilami  jak psy czy koty, ale i one potrafią być przyjacielem domu na bardzo długie lata.

Żyją przecież 100 lat lub nawet dłużej! Uczniowie przypomnieli sobie popularne żółwie ze swoich książeczek i filmów: żółwika Sammy’ego, żółwia z bajki „Żółw i sęp”, Wojownicze Żółwie Ninja no  i oczywiście Franklina i jego przyjaciół.

Książek z serii o Franklinie powstało już ponad 100 tytułów, dzieci znają wiele z nich. Życiowe perypetie sympatycznego  Franklina są zawsze dla małych czytelników okazją do bardzo spontanicznej rozmowy o  ważnych dziecięcych sprawach.

Nie inaczej było na piątkowych spotkaniach. Drugoklasiści wykonali płaskie i przestrzenne prace przedstawiające żółwie, które zostaną zaprezentowane na wystawie w Bibliotece Centralnej. Na pożegnanie bibliotekarki podarowały dzieciom okolicznościowe zakładki do książek.

Źródło: FB MBP Mysłowice!