Strona główna /
Kultura i Edukacja / „Stacja” – film historyczny o mysłowickiej Przewiązce
28.03.2023

„Stacja” – film historyczny o mysłowickiej Przewiązce

Urząd Miasta Mysłowice wspólnie z grupą pasjonatów historii – Historia Zapomniana przy wsparciu Muzeum Miasta Mysłowice zrealizował film historyczny „Stacja”, poświęcony tematowi największej stacji emigracyjnej XIX/XX w. w Europie. Premiera filmu odbędzie się 2 kwietnia 2023 r. o godz. 18:00 kultowym kinoteatrze Znicz w Mysłowicach.
Film „Stacja” opowiada o najważniejszym dla Mysłowic okresie, w którym około 1,5 mln ludzi wyjechało ze zlokalizowanej tu stacji imigracyjnej do Stanów Zjednoczonych. To dokument, który szczegółowo analizuje początki stacji imigracyjnej, założonej przez Maxa Weichmanna, jej ciemne strony, związane z handlem kobietami, jak również kres jej działalności w 1939 r.
Wykonawcą filmu jest grupa pasjonatów historii – Historia Zapomniana tworząca dokumentalne filmy historyczne, której członkowie wcześniej stworzyli dokument „Krzyk i Kolce Róż” o Rosengarten, czyli Tymczasowym Więzieniu Zastępczym i Obozie Pracy w Mysłowicach, który znajdował się w dawnych budynkach stacji.
Premiera filmu odbędzie się 2 kwietnia br. o godz. 18.00 w kinoteatrze Znicz w Mysłowicach przy ul. Laryskiej 5.
Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona.