Strona główna /
Kultura i Edukacja / „Ostatni sen Eugenii / Eugenias letzter Traum”
18.06.2024

„Ostatni sen Eugenii / Eugenias letzter Traum”

Serdecznie zapraszamy wraz z Fundacją Gra/nice na spektakl, spotkanie z twórcami oraz rozmowę z historykiem na temat nazistowskiego obozu dla dzieci polskich jaki mieścił się na ul. Przemysłowej w Łodzi (Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt), i który funkcjonował od grudnia 1942 do stycznia 1945 roku na terenie łódzkiego getta.

Miejsce: Mysłowicki Ośrodek Kultury, ul. Grunwaldzka 7
Godzina: 11:00
Wstęp bezpłatny

Mysłowicki Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na spektakl „Ostatni sen Eugenii / Eugenias letzter Traum”. Główną osią spektaklu „Ostatni sen Eugenii / Eugenias letzter Traum” jest postać Eugenii Pol vel Genowefy Pohl – wachmanki obozu. Jej dwoista natura, totalne wyparcie swoich zbrodni, jej wersja zdarzeń w zderzeniu ze wspomnieniami więźniów opisujących Pohl jako wyjątkowo okrutną sadystkę, stała się punktem wyjścia do teatralnych poszukiwań . Twórcy pragną zadać pytania dotyczące historii i jej związku z teraźniejszością, mechanizmów pamięci, niepamięci i wyparcia, odwiecznych dylematów granic dobra i zła, związku kata i ofiary.

Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 16 roku życia

W ramach wydarzenia, po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami oraz rozmowa dotycząca historii Obozu przy ul. Przemysłowej, którą poprowadzi Michał Adamiak – absolwent historii na Uniwersytecie Łódzkim, edukator Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.
————————————————————————-
Spektakl zrealizowany w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Miasta Łodzi.
Zadanie „Ocalić od zapomnienia” dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.