O Wielkanocy w MBP!
Jak w większości świąt, tak i w tym, przeplatają się wątki i symbole różnych epok i kultur, pogańskie, antyczne i chrześcijańskie. Nazwę tego święta przyjęliśmy od Czechów wraz z chrześcijaństwem, a nawiązuje ona do cudu zmartwychwstania, który nastąpił nocą. Tak od Środy Popielcowej przez czterdzieści dni Wielkiego Postu przygotowujemy się do Wielkiej Nocy.
Jajko – bez niego nie wyobrażamy sobie Świąt Wielkanocnych. Pradawny symbol życia, odrodzenia, nastania wiosny. Jako symbol Wielkiej Nocy prawdopodobnie przywędrował do nas z Niemiec. Zgodnie z polską tradycją wielkanocną dzielimy się jajkiem w trakcie uroczystego śniadania wielkanocnego, składając sobie wzajemnie życzenia i biorąc ze wspólnego talerza kawałki święconych jaj. Pisanki, kraszanki, drapanki, oklejanki, nalepianki – jajka zdobione różnymi metodami znajdziemy w wielkanocnych koszyczkach w całej Polsce. Cieszą nasze oczy pięknymi barwami i misternymi ornamentami. Jakże zwyczajne jajko znalazło swoje miejsce nie tylko na naszych stołach, ale również w literaturze oraz w wielu przysłowiach i powiedzeniach.
Zajączek wielkanocny to kolejny symbol Wielkiej Nocy. Według tradycji zostawia on słodycze, pisanki oraz prezenty w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych w koszyczkach ukrytych w domu lub ogrodzie. W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi Filia nr 3 na Laryszu przygotowała wystawkę książek o przygodach zajączka. W bibliotece brzęczkowickiej również zagościł „Zajączek”. Pojawiły się tam pisanki i zajączki, oraz kartki świąteczne przygotowane przez uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych, podopiecznych WTZ przy SPDN „Radość” i uczestników zajęć w Świetlicy Młodzieżowej u św. Faustyny. Natomiast Filia nr 11 przygotowała wystawkę książek poświęconych historii i tradycji Świąt Wielkanocnych.
Czym różni się obecny czas wielkanocny od tego sprzed 100 lat? Jakie zwyczaje i obrzędy świąteczne przekazujemy młodemu pokoleniu? Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedzi w książkach, które polecają bibliotekarze.
Mat. nadesłany