Strona główna /
Kultura i Edukacja / Mysłowicka biblioteka otrzymała dofinansowanie!
23.04.2024

Mysłowicka biblioteka otrzymała dofinansowanie!

Miejska Biblioteka Publiczna w Mysłowicach otrzymała dofinansowanie MKiDN w ramach programu Partnerstwo dla Książki na realizację projektu skierowanego do seniorów „Las Opowieści – warsztaty inspirowane naturą”.
To projekt animacyjny z elementami lasoterapii i hortiterapii, którego celem jest aktywizacja i integracja grupy społecznej 60+, a także stymulacja wyobraźni, rozwijanie kreatywności oraz wspieranie aktywności na świeżym powietrzu. W ramach projektu odbędą się leśne kąpiele w mysłowickich parkach i lasach, warsztaty pisarskie, których inspiracją będą leśne doznania seniorów oraz warsztaty tworzenia lasu w słojach z elementem hortiterapii czynnej, czyli terapii ogrodniczej.
Warsztaty realizowane w lesie pozwolą seniorom na pełne doświadczanie natury i tworzenie opowieści – zostaną oni wprowadzeni w temat kąpieli leśnych przez edukatorkę i certyfikowaną przewodniczkę z Tree Your Mind. Leśne projekty, która będzie zapraszać do aktywności z wykorzystaniem zmysłów. Seniorzy będą prowadzić swoje Dzienniki wypraw – tutaj zapiszą swoje wrażenia, obserwacje i przeżycia podczas wizyt w lesie.
Z kolei warsztaty w bibliotece to okazja do dzielenia się swoimi historiami i tworzenia opowieści. Seniorzy zachęcani do dzielenia się swoimi osobistymi wspomnieniami związanymi z leśnymi warsztatami, w których brali udział, otrzymają krótkie ćwiczenia pisarskie, które pozwolą im wyrazić swoje myśli i uczucia. Pod okiem instruktora będą pisać krótkie opowiadania, wiersze lub refleksje dotyczące warsztatów indywidualnie, w parach lub grupach, aby stworzyć wspólną opowieść opartą na ich historiach. Zakończeniem projektu będą warsztaty z elementami hortiterapii. Każdy z seniorów stworzy niepowtarzalny las zamknięty w szklanym słoju, który następnie stanie się ozdobą biblioteki. Praca w grupie nad tworzeniem lasu będzie sprzyjać integracji społecznej, współpracy oraz budowaniu relacji.
Zgłoszenia do udziału w projekcie przyjmowane są w Filii nr 7 przy ul. Oświęcimskiej 8 lub telefonicznie – 32 222 65 10.
Szczegółowe informacje już wkrótce. Zapraszamy!
Projekt „Las Opowieści – warsztaty inspirowane naturą” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.