Strona główna /
Kultura i Edukacja / „Krzyk i Kolce Róż” – premiera filmu historycznego o Rosengarten
18.08.2022

„Krzyk i Kolce Róż” – premiera filmu historycznego o Rosengarten

Urząd Miasta Mysłowice wspólnie z grupą pasjonatów historii Historia Zapomniana przy wsparciu Muzeum Miasta Mysłowice zrealizował film historyczny „Krzyk i Kolce Róż” Aparat represji w Mysłowicach w latach 1941-1945 oraz 1945-1946 poświęcony tematowi obozu Rosengarten w Mysłowicach. Premiera filmu odbędzie się 4 września 2022 r. o godzinie 18.30 na mysłowickiej Promenadzie.
Produkcja powstała pamięci wszystkich patriotów zamordowanych w Mysłowicach przez hitlerowskie i komunistyczne aparaty represji.
– Pomysł na realizację filmu powstał zaraz po rewitalizacji Promenady. Ten przepiękny park oprócz walorów rekreacyjnych ma ogromną wartość historyczną, o której nie można zapomnieć. Wiele osób, szczególnie młodsze pokolenie nie wie, że na terenie Promenady mieściło się miejsce kaźni i zabijania ludzi. Premiera rozpocznie cykl wydarzeń, podczas których będziemy przybliżać mieszkańcom historię Rosengarten. Ponadto, będzie doskonałym materiałem dydaktycznym dla nauczycieli – mówi prezydent miasta Mysłowice Dariusz Wójtowicz.
Wykonawcą filmu jest grupa pasjonatów historii Historia Zapomniana tworząca dokumentalne filmy historyczne.
– Mysłowice mają ogromny potencjał historyczny, który należy wykorzystać. Podczas kręcenia filmu mieliśmy okazję zrealizować wiele ciekawych i poruszających rozmów, które stały się filarem produkcji. Narracja osadzona jest w miejscu dawnego obozu Rosengarten czyli na Promenadzie, tam przywołujemy historię, po czym wirtualnie chodzimy po mrocznej i ciemnej rekonstrukcji 3D obozu. Cieszę się, że premierowa projekcja filmu odbędzie się właśnie w tym miejscu – mówi reżyser i scenarzysta filmu, Bartosz Bednarczuk.
W produkcję bardzo mocno zaangażowało się Muzeum Miasta Mysłowice.
– Fakt, że na mysłowickiej Promenadzie mieściło się tymczasowe więzienie policyjne, a potem obóz pracy jest jedną z najbardziej przerażających historii w naszym mieście. Pamięć o tych tragicznych wydarzeniach jest bardzo istotna, nie tylko dla mieszkańców Mysłowic. Pamiętajmy, że było to miejsce przesłuchań i wywożenia do obozów ludzi różnych narodowości – mówi dyrektor Muzeum Miasta Mysłowice, Adam Plackowski