Strona główna /
Kultura i Edukacja / Jazzowe Czwartki powracają!
05.10.2023

Jazzowe Czwartki powracają!

Po wakacyjnej przerwie Już 12 października Mysłowicki Ośrodek Kultury zaprasza wszystkich miłośników jazzowych brzmień na Depressed Lady - to pierwszy, wspólny projekt rodzeństwa Namysłowskich – Mary Rumi i Jacka Namysłowskiego.

Data: 12.10.2023r. /czwartek/
godzina: 19:00
miejsce: MOK Brzezinka, Kino-Teatr „Znicz”, ul. Laryska5, Mysłowice
Bilety dostępne na portalu Kup Bilecik: https://kbq.pl/107917 i w kasach MOK od 27.09.2023r.

 

Na płytę składa się 12 piosenek, wszystkie zaaranżowane zostały przez brata Mary – Namysłowskiego. Dwie kompozycje wykonywane są wyłącznie w akompaniamencie comba jazzowego. Mary chciałaby tą płytą przywrócić, po latach, znakomitą tradycję nagrywania i popularyzowania piosenek jej Taty – Zbigniewa Namysłowskiego, które niejednokrotnie otrzymały laury na opolskim festiwalu i były wykonywane przez tuzy polskiej wokalistyki, nie tylko jazzowej; Kalinę Jędrusik, Fryderykę Elkanę, Łucję Prus, Ewę Bem ale i Czesława Niemena czy Andrzeja Zauchę. Osiem z dwunastu pozycji na albumie to właśnie utwory Zbigniewa Namysłowskiego, z tekstami różnych autorów, w tym: Wojciecha Młynarskiego (Kocham się w poecie), Agnieszki Osieckiej (Wyszłam z domu, nie wróciłam), Jana Wołka (Zmęczona miłość) i Ryszarda Grońskiego (Sprzedaj mnie wiatrowi), a także słowami Mary napisanymi do wcześniej istniejących utworów instrumentalnych (m.in. Ani słowa/Not a Word, Sekretnie i poufnie/Secretly and Confidentially, Wsłuchaj się w wiatr/ Listen to the Wind). Do tego są też trzy piosenki autorstwa Mary (As we, Ghathijiin, Powstawanie) i jedna Jacka (Opadam o kwintę). Dwie kompozycje Mary są w języku angielskim, pozostałe są w języku polskim.

Mary Rumi została nominowana do nagrody Fryderyki 2023✨ w kat. Fonograficzny Debiut Rok – Jazz za płytę „Depressed Lady”.
Będzie to niezwykła odsłona jazzowego brzmienia, w którym tym razem oczaruje nas kobiecy wokal.
Nie może Was zabraknąć!