Strona główna /
Kultura i Edukacja / Czwartek Jazzowy || Piotr Schmidt Quartet
03.04.2023

Czwartek Jazzowy || Piotr Schmidt Quartet

Mysłowicki Ośrodek Kultury wraca do korzeni jakimi są wieczory jazzowe w kultowym Kinoteatrze Znicz. Zapraszamy na czwartki jazzowe do MOK Brzezinka, podczas których publiczność będzie mogła zanurzyć się w niebanalnych dźwiękach polskich jazzbandów. MOK'owa propozycja to różne odsłony i style jazzowe oraz koncerty instrumentalne i wokalne.
Piotr Schmidt Quartet – Komeda Unknown 1967.
13 kwietnia /czwartek/ godzina 19:00
Mysłowicki Ośrodek Kultury Brzezinka, ul. Laryska 5
Bilety: 50 zł – przedsprzedaż / 60 zł – w dniu koncertu
Do kupienia w kasach MOK oraz za pośrednictwem portalu Kup Bilecik.
BILETY
Piotr Schmidt – trąbka
Paweł Tomaszewski – fortepian
Andrzej Święs – kontrabas
Sebastian Kuchczyński – perkusja
W październiku w 1967 Krzysztof Komeda w Niemczech, w Baden-Baden, stworzył projekt z cyklu jazz i poezja Meine Süsse Europäische Heimat – Moja słodka europejska ojczyzna. Było to, jak się miało okazać, ostatnie europejskie dzieło Komedy – swoiste pożegnanie kompozytora z Europą.
Płyta Meine Süsse Europäische Heimat została wydana w czasie, gdy Komeda przebywał już w Hollywood i pracował nad muzyką do filmu Romana Polańskiego Rosemary’s Baby. Z korespondencji Komedy z producentem płyty Joachimem Ernstem Berendtem wynikało, że powstało więcej utworów, niż znalazło się na płycie. W liście Komeda prosił Berendta, aby ten zamienił niektóre kompozycje. Berendt odmówił argumentując to tym, iż pewne wiersze bardziej oddają europejski charakter płyty. I to był jedyny ślad… Wydawało się, że owe nieznane kompozycje bezpowrotnie przepadły. Jednak w Bibliotece Narodowej w Warszawie w czasie szczegółowej kwerendy archiwum Krzysztofa Komedy odnaleziono prawdziwy skarb – rękopisy 6 kompozycji Komedy z projektu Moja słodka europejska ojczyzna, które nie znalazły się na wspominanej winylowej płycie.
Po ponad pół wieku, publiczność może podziwiać drugą, nieznaną, część legendarnego projektu Krzysztofa Komedy Moja słodka europejska ojczyzna. Piotr Schmidt podjął się opracowania odnalezionych rękopisów Krzysztofa Komedy i zaaranżowania muzyki. Powstały dzieła wybitne. Wszyscy muzycy wręcz niewiarygodnie wyczuli ducha muzyki Komedy. Dodatkowo w projekcie prezentowane są dwa znane utwory z Mojej słodkiej europejskiej ojczyzny – Lament nad Europą i Po katastrofie. Stanowią one pewnego rodzaju łącznik między dwiema częściami dzieła Komedy.
𝐏𝐢𝐨𝐭𝐫 𝐒𝐜𝐡𝐦𝐢𝐝𝐭 – trębacz jazzowy, producent muzyczny, lider zespołów, wydawca, adiunkt na wydziale Jazzu PWSZ w Nysie oraz przez 10 lat wykładowca na wydziale Jazzu AM w Katowicach. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, na której w czerwcu 2016 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk muzycznych. Piotr Schmidt to topowy trębacz polskiego jazzu. Jest stypendystą University of Louisville, Kentucky, USA 2006, ponadto w okresie debiutanckim w latach 2006 – 2010 zdobył wiele indywidualnych nagród i Grand Prix. Piotr Schmidt ma na swoim koncie 15 wydanych płyt pod swoim nazwiskiem. Od 2011 roku regularnie notowany na podium w kategorii Najlepszy Trębacz Roku w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum.