Cyfrowi eksperci w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mysłowicach
Miejska Biblioteka Publiczna w Mysłowicach wychodzi z ciekawą ofertą dla najmłodszych. Od 25 lipca ruszają warsztaty w ramach projektu „Cyfrowi eksperci w podregionie Katowickim”. Zajęcia podzielone są na dwie kategorie. Pierwsze warsztaty będą poświęcone dziennikarstwu online dla dzieci w wieku 10-14 lat i odbędą się w Bibliotece Publicznej nr 7 na ulicy Oświęcimskiej 8. Druga tematyka to zajęcia z programowania dla dzieci również w wieku 10-14 lat. Szkolenie odbędzie się w dwóch miejscach, wspomnianej już fili nr 7 oraz bibliotece publicznej nr 1 przy ulicy Laryskiej 5 w Mysłowicach.
Projekt realizowany przez Wyższą Szkołę Humanitas w Sosnowcu
Projekt: „Cyfrowi eksperci w podregionie Katowickim” prowadzony jest przez Wyższą Szkołę Humanitas w Sosnowcu, więc biblioteka naszego miasta jest beneficjentem projektu. Z tego też powodu bibliotekarze przeszli odpowiednie szkolenie w zakresie dziennikarstwa online oraz programowania. Placówka otrzymała narzędzia, które są kluczowe do prawidłowego przeprowadzenia warsztatów. Miejska Biblioteka Publiczna w Mysłowicach otrzymała:
- 10 tabletów,
- 5 robotów Edison oraz zestawy klocków Ed Create,
- 2 roboty Codey Rocky,
- sprzęt do nagrywania – kamera cyfrowa ze statywem,
- 3 egzemplarze innowacyjnej gry Scottie Go do nauki programowania.
Warsztaty z programowania oraz dziennikarstwa online
Wiemy już, z czego składa się projekt oraz na czym będzie polegał. Nie pozostaje nic innego jak zapytać, jak wyglądać będą warsztaty oraz jaki jest ogólny cel?
Celem projektu jest zwiększenie kompetencji pracowników instytucji kultury i bibliotek w prowadzeniu zajęć dla dzieci/młodzieży w wieku 10-18 lat. Szczególnie z zakresu programowania i dziennikarstwa online — informowała nas Dagmara Kucharska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mysłowicach.
Warsztaty dziennikarskie składają się z 15 bloków tematycznych, które będą przedstawione uczestnikom. Celem wydarzenia jest nabycie przez uczestników umiejętności jak: konstruowanie materiału dziennikarskiego, obsługiwanie narzędzi do tworzenia materiałów multimedialnych (montaż wideo, obróbka graficzna zdjęć), wykorzystywania mediów społecznościowych w celu większego dotarcia do odbiorców czy odpowiednie wykorzystywanie aplikacji internetowych. Prócz wiedzy teoretycznej dzieci będą mogły sprawdzić się w praktyce.
Do zajęć z programowania użyte zostaną roboty
Do zajęć z programowania posłużą dwa rodzaje robotów: Cody Rocky oraz Edison. Pierwszy uczyć będzie dzieci, że w świecie nowoczesnych technologii, każdy może być programistą. Jego celem jest rozwijanie umiejętności logicznego i kreatywnego myślenia u dzieci oraz zafascynowanie światem programowania, robotyki, a nawet sztucznej inteligencji.
Drugi jest Edison, który wprowadzi najmłodszych w świat elektroniki. Robot doskonale współgra z klockami lego, więc nic nie stoi na przeszkodzie stworzenia wymyślnego pojazdu, co będzie dla uczestników dodatkową atrakcją.
Źródło: myslowice.naszemiasto.pl