Strona główna /
Komunikaty / Zmiany w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
12.08.2024

Zmiany w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Z uwagi na zmiany wprowadzone Ustawą z dnia 2 sierpnia 2024 o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej informuje o nowych wymogach dotyczących świadczeń związanych z niepełnosprawnością tj. zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne , specjalny zasiłek opiekuńczy , zasiłek rodzinny oraz dodatki wypłacane obecnie na podstawie orzeczeń wydanych na czas określony.
Aby zachować prawo do świadczeń związanych z niepełnosprawnością tj. zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne , specjalny zasiłek opiekuńczy , zasiłek rodzinny oraz dodatki wypłacanych obecnie na podstawie orzeczeń wydanych na czas określony należy złożyć wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności w okresie ważności dotychczasowych orzeczeń. Złożenie wniosku o wydanie nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności gwarantuje , że obecnie obowiązujące orzeczenie zachowuje ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność.
Wyjątek stanowią orzeczenia o niepełnosprawności, o których mowa powyżej dla osób , które ukończyły lub ukończą w trakcie 16 rok życia , te orzeczenia o niepełnosprawności zachowują ważność nie dłużej niż do dnia ukończenia 16 roku życia przez osobę posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności. Oznacza to , że osoba po 16 roku życia winna pozyskać nowe ostateczne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności aby nabyć prawo do ww. świadczeń rodzinnych.
Celem nabycia prawa do świadczeń rodzinnych uzależnionych od niepełnosprawności i zapewnienia ciągłości wypłat należy złożyć wniosek o przyznanie prawa do świadczeń wraz z zaświadczeniem potwierdzającym złożenie wniosku na komisję celem pozyskania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności wydanym przez przewodniczącego powiatowego zespołu.
Foto: PIT.pl