Strona główna /
Komunikaty / Uwaga na oszustów wykorzystujących czas pandemii!
04.03.2021

Uwaga na oszustów wykorzystujących czas pandemii!

Oszuści są coraz bardziej bezwzględni i wykorzystują każdą okazję do wyłudzania pieniędzy od osób starszych. Ostatnio w kraju pojawiły się próby oszustw "na szczepionkę". Pamiętajmy, że nie każdy, kto do Ciebie dzwoni lub puka do Twojego mieszkania, ma uczciwe zamiary. Apelujemy również do ludzi młodych - informujcie swoich rodziców, dziadków, sąsiadów o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i zabrać zgromadzone oszczędności i kosztowności.

Oszustwa metodą „na szczepionkę”

Na terenie kraju pojawiły się próby oszustw na zakup szczepionki na COVID19.  Oszuści modyfikują znaną metodę wyłudzania pieniędzy „na wnuczka”, podając się za przedstawiciela służby zdrowia, bądź za członków rodziny i w ten sposób wyłudzają znaczne sumy pieniędzy. Wprowadzając w błąd usiłują doprowadzić osoby starsze do niekorzystnego rozporządzeniem ich mieniem.

Przestępcy informują, że potrzebna jest pilna wpłata pieniędzy na leczenie bliskiej osoby, która znalazła się w szpitalu. Po przekazaniu gotówki okazuje się, że bliski nie był zarażony koronawirusem, a pieniądze przejęli nieznani sprawcy.

Pomimo licznych apeli policjantów i akcji profilaktycznych mających na celu ostrzeżenie przed oszustami, nadal odnotowuje się przypadki przekazywania przestępcom przez starsze osoby swoich oszczędności. Zaniepokojeni ludzie, którzy obawiają się zarażenia koronawirusem mogą stać się łatwo ofiarą takich oszustw.

Wiarygodne informacje znajdziemy na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie

Szczepienia przeciw Covid-19 w domu pacjenta

Jeżeli pacjent potrzebuje szczepienia w domu, powinien skontaktować się ze swoim POZ.

Wyjazdowe punkty szczepień są kierowane do pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień. To tzw. pacjenci leżący.

Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień wystarczy zadzwonić do swojej poradni POZ. Lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego najszybciej potwierdzą, że konkretna osoba z ich listy potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych.

Oznacza to, że na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie ma rejestracji przez internet lub telefonicznie, np. przez infolinię 989.

Liczy się wyłącznie bezpośredni kontakt z własną poradnią POZ lub pielęgniarką opieki długoterminowej.

Jeśli senior nie prosił o zaszczepienie u siebie w domu albo pomoc w transporcie do punktu szczepień, a odbiera telefon z taką propozycją lub pod jego drzwiami pojawiają się osoby podające się za lekarzy – to nowa forma oszustwa.

PAMIĘTAJ!

– jeśli nie prosiłeś o zaszczepienie u siebie w domu, albo pomoc w transporcie do punktu szczepień, a odbierasz telefon z taką propozycją – to oszustwo.

– zachowaj szczególną ostrożność w kontaktach z obcymi, którzy mogą podawać się np. za „policjanta”, „lekarza”, „żołnierza” lub „wnuczka”;
– pamiętaj, że Policja nigdy nie będzie Cię prosiła o wypłatę pieniędzy z banku, przekazanie ich nieznanym osobom lub pozostawienie we wskazanym miejscu;
– nie dokonuj zakupu szczepionek i produktów farmaceutycznych na własna rękę;
– POD ŻADNYM POZOREM NIE PRZEKAZUJ PIENIĘDZY! – skontaktuj się najpierw z rodziną i potwierdź, czy potrzebują pomocy finansowej!

W przypadku próby wyłudzenia pieniędzy, otrzymania „oferty” zakupu szczepionki, bądź propozycji przyjazdu służb sanitarnych do pacjenta do domu należy natychmiast zadzwonić na numer alarmowy 112.

Źródło: KMP Mysłowice