Strona główna /
Komunikaty / Mandat za spacer z psem bez smyczy!
08.04.2021

Mandat za spacer z psem bez smyczy!

Nastąpiła zmiana przepisów! Od 10 kwietnia właściciel, który wyprowadza psa bez smyczy może otrzymać nawet 500 zł mandatu.

Wchodzące w życie nowe przepisy podnoszą stawki mandatowe. Te najwyższe będą dotyczyć przypadków, kiedy zwierzę jest szczególnie niebezpieczne.

– Trzeba pamiętać o tym, że każdy pies może zaatakować. Myślę, że przypisywanie tylko rasom uznanej za groźne, agresywne, takiej demonizacji, nie jest ok. Dlatego że tak samo może podbiec i zaatakować golden, border, czy jakiś mały pies. To już jest tylko potem kwestia tego, w jaki sposób my jesteśmy w stanie nad tym psem zapanować. Myślę, że powinniśmy się skupić globalnie na problemie, a nie wybranych rasach – mówi Katarzyna Dudek, Passionblog for dogs, instruktor szkolenia psów.

Nowe przepisy zakładają też mandaty w wysokości od 50 do 250 zł za tzw. „niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia”. Przepisy są tu nieostre. Zwykle środki to np. smycz, ale może też wystarczyć dobre wyszkolenie psa. Z kolei środki nakazane dotyczą trzymania psa na smyczy i ubrania mu kagańca np. w pojazdach komunikacji publicznej.

Mandaty będzie też można dostać, jak do tej pory, za niesprzątanie po swoim psie. Wynoszą 250 zł. Z tą plagą próbują walczyć strażnicy miejscy. Ale to nie takie proste.

– Wiadomo – jak tylko straż miejska się pojawi, to no wszyscy nagle jakoś znajdują woreczki na psie odchody, a nawet biorą to do chusteczek, czy nawet były przypadki, gdy kartą bankomatową sprzątał odchody i wynosił do odpowiedniego kubła na śmieci – mówi Jacek Pytel, Straż Miejska w Katowicach.

Źródło: tvs.pl, fajnyzwierzak.pl