Strona główna /
Komunikaty / Linia M101 – nowa trasa przejazdu!
31.03.2022

Linia M101 – nowa trasa przejazdu!

Od 2 kwietnia linia M101, która łączy Katowice z Mysłowicami, będzie miała nową stałą trasę przejazdu. Autobusy będą codziennie rozpoczynać kurs w centrum przesiadkowym Katowice Sądowa i obsługiwać przystanek „Katowice Dworzec”. Pozwoli to usprawnić bezpośredni dojazd do głównych punktów w centrum Katowic oraz integrację M101 z innymi liniami autobusowymi.

Obecnie przystanki „Katowice Dworzec” oraz „Katowice Sądowa” są obsługiwane przez metrolinię M101 podczas kursów nocnych. Od 2 kwietnia ma się to zmienić. Autobus będzie dojeżdżać tam codziennie we wszystkich kursach. Pasażerowie korzystający z tej linii będą mieli bezpośredni dostęp do pociągów na dworcu PKP oraz autobusów dalekobieżnych, kursujących z centrum przesiadkowego.

Korzystanie z tych przystanków ułatwi także podróżowanie komunikacją miejską przez Metropolię. Przystanki pod dworcem PKP to punkt, z którego kursują głównie linie do różnych dzielnic Katowic.

Dojazd M101 zapewni także integrację z metrolinią M22, która łączy Katowice z Lędzinami oraz Bieruniem. Pod katowickim dworcem można również przesiąść się na linię lotniskową AP.

Linia rozpocznie kursy z przystanku „Katowice Sądowa”. Następnie autobusy zostaną skierowane ulicami: Sądową i Słowackiego do podziemnego dworca z obsługą przystanku „Katowice Dworzec”, później ulicami: Słowackiego, Matejki, pl. Wolności z obsługą przystanku „Katowice Plac Wolności”, Sokolską z obsługą przystanku „Katowice Sokolska”, Chorzowską, przez rondo gen. J. Ziętka, Roździeńskiego do włączenia się na obecną trasę na przystanku „Katowice Strefa Kultury NOSPR”. Wyłączone z obsługi przez linię M101 zostaną przystanki: „Katowice Aleja Korfantego” oraz „Katowice Sokolska”.

Przystanek na Sądowej obsługuje część ruchu związanego z obsługą dworca PKP oraz linie kursujące do południowych dzielnic Katowic z pominięciem dworca PKP. Na wprowadzenie tego rozwiązania miała wpływ zmiana organizacji ruchu na al. Korfantego, gdzie autobusy nie mają już możliwości postoju – od razu muszą rozpocząć kolejny kurs. Na obecnej trasie na przystanku przy al. Korfantego bufor wynosi 3 minuty. Po zmianach na ostatnim przystanku na Sądowej ten czas został wydłużony do 20 minut. Ta zmiana zminimalizuje ryzyko opóźnień.

Źródło: itvm.pl, Katowice24