Strona główna /
Interwencje / Jeden manewr – 20 punktów karnych
16.06.2023

Jeden manewr – 20 punktów karnych

20 punktów karnych i 1800 zł mandatu- to wynik jednego manewru, jaki wykonała 57-letnia mieszkanka Krakowa. Kierująca Renault wyprzedzała inny pojazd w rejonie przejścia dla pieszych, przekraczając dodatkowo prędkość o 24 km/h. Mysłowiccy mundurowi zatrzymali kobietę 12.06.2023 r. na ulicy 3-go Maja.

Policjanci z mysłowickiej drogówki każdego dnia dbają o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego w naszym mieście. W poniedziałek 12 czerwca w trakcie kontroli prędkości na ulicy 3-go Maja tuż po godzinie 17:00 zatrzymali do kontroli kierującą Renault. Kobieta nie tylko przekroczyła prędkość o 24km/h, ale wyprzedzała też w rejonie przejścia dla pieszych. 57-latka za ten manewr ukarana została mandatami karnymi na łączną kwotę 1800 złotych, a jej konto zasiliło się o 20 punktów karnych.

Mundurowi przypominają, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Apelują także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego czy rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie odpowiedniego manewru.

Zgodnie z  taryfikatorem obowiązującym od 01.01.2022 r.:

– Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście grozi mandat karny w wysokości 1500 .

– Za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem grozi mandat karny w wysokości 1500 .

– Za naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu określonego znakiem drogowym grozi mandat karny w wysokości 1000 .

 

Źródło: KMP Mysłowice