Strona główna /
Inne / Zmarł Zasłużony dla Miasta Mysłowice
28.02.2024

Zmarł Zasłużony dla Miasta Mysłowice

Zmarł Henryk Nowok - mysłowicki mistrz fryzjerstwa i Zasłużony dla Miasta Mysłowice.

W wieku 77 lat zmarł Henryk Nowok – słynny mysłowicki fryzjer i zasłużony dla Miasta Mysłowice. Jego salon „U Henryka” był jednym z najstarszych zakładów fryzjerskich w Mysłowicach.

Henryk Nowok rozpoczął pracę w zakładzie fryzjerskim Henryka Trocera w 1960 roku. Przez następnych 12 lat doskonalił swoje umiejętności w salonie mistrza Loski, a tytuł mistrzowski zdobył w 1970 roku. W 1982 roku pan Henryk otworzył własny salon fryzjerski „U Henryka”. Wkrótce też ukończył trzystopniowy kurs fryzjerstwa L’Oreal Paris oraz odbył szkolenia u włoskiego mistrza światowej sławy Michaela Rosińskiego, a także u słynnych stylistów spod znaku angielskiej firmy Vidal Sassoon.

Pan Henryk Nowok brał udział w Mistrzostwach Świata Fryzjerstwa w Paryżu, w Mistrzostwach Europy w Antwerpii oraz w Międzynarodowym Festiwalu Fryzur w Pradze.

Był sędzią Mistrzostw Polski, brał udział w Międzynarodowym Konkursie w Luksemburgu. Za zdobyte kwalifikacje francuski Stages Hair – Club uhonorował go licznymi dyplomami. Jego szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej doceniły też: francuska firma Du Castel, przyznając mu wyróżnienie, belgijska Carin oraz niemiecka Trinbach. W 1996 roku został Rzemieślnikiem Roku Miasta Mysłowice. Firma pana Henryka została w 2000 roku wyróżniona jako Firma z Jakością.

Oprócz pracy zawodowej Henryk Nowok aktywnie działał w strukturach samorządu rzemieślniczego, pełniąc funkcję członka zarządu Cechu Rzemiosł Różnych. Ponadto uczestniczył w pracach Powiatowej Rady Zatrudnienia i należy do Klubu Fryzjerstwa Artystycznego w Katowicach.

Za całokształt pracy zawodowej i społecznej został odznaczony Honorową Odznaką Rzemiosła, Srebrnym i Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego, Złotą Odznaką za szkolenie uczniów, Złotym Laurem oraz Złotym Krzyżem Zasługi. W 2010 roku Rada Miasta Mysłowice uhonorowała mistrza tytułem „Zasłużony dla Miasta Mysłowice”.

O swojej działalności pan Nowok opowiedział podczas wywiadu w mysłowickiej telewizji w 2013 roku. Wywiad można zobaczyć TUTAJ.

W imieniu redakcji pragniemy złożyć rodzinie i przyjaciołom Pana Henryka najszczersze wyrazy współczucia.

Źródło: itvm.pl
Fot: Olga Krzyżyk