Strona główna /
Inne /
Inne
Nowości w dziale Inne
15.04.2026
Bezpłatne konsultacje rehabilitacyjne w Modern-Reh
14.04.2026Plantcrossing – adoptuj roślinę, przekaż sadzonki lub wymień
14.04.2026Wiosenne porządki w Mysłowicach
14.04.2026System kaucyjny w Polsce – zyski i wyzwania
02.04.2026Zadbaj o zdrowie i weź udział w bezpłatnych badaniach
02.04.2026Staż pracy na nowych zasadach
23.01.2026
Województwo śląskie zatrzymuje smog!
Po niemal dziewięciu latach od przyjęcia uchwały antysmogowej, zdecydowana większość mieszkańców województwa śląskiego ogrzewa swoje domy w sposób zgodny z przepisami i bezpieczny dla zdrowia. Od 1 stycznia 2026 roku użytkowanie pozaklasowych kotłów na paliwa stałe na terenie całego województwa śląskiego jest niezgodne z prawem. To moment przełomowy w walce o czyste powietrze.
Od 1 stycznia 2026 roku obowiązuje zakaz użytkowania kotłów na paliwa stałe, które nie spełniają wymogów emisyjnych, czyli:
- kotłów bez tabliczki znamionowej;
- pozaklasowych, wyprodukowanych przed 31 sierpnia 2017 r.;
- niespełniających wymagań co najmniej 3, 4 lub 5 klasy.
Zgodnie z Uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 roku (nr V/36/1/2017) użytkowanie takich urządzeń może skutkować mandatem, karą grzywny lub skierowaniem sprawy do sądu.
Istnieje możliwość otrzymania dofinansowania z programu „Czyste Powietrze” na wymianę źródła ciepła oraz termomodernizację budynku jednorodzinnego. Operator programu – Miasto Mysłowice, kompleksowo wspiera mieszkańców na każdym etapie ubiegania się o dotację (od ustalenia możliwości finansowania, aż do końcowego rozliczenia dotacji).
Zgodnie z Ustawą z dnia 21 listopada 2008 roku o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków, mieszkańcy zobligowani są do konieczności zgłaszania każdego użytkowanego źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, a brak wpisu może skutkować karą grzywny w wysokości nawet do 5 000 złotych.
Więcej informacji można uzyskać w Zespole Ochrony Powietrza w Wydziale Ochrony Środowiska pod numerem telefonu: 575 001 966 oraz 535 147 661.
Źródło: Urząd Miasta Mysłowice.
OSTATNIO DODANE WPISY
15.04.2026
Bezpłatne konsultacje rehabilitacyjne w Modern-Reh
14.04.2026
Daj się ponieść „Zakręconej wprowadzce” z AVE Teatr
14.04.2026
Plantcrossing – adoptuj roślinę, przekaż sadzonki lub wymień
14.04.2026
Grupa Teatralna Groszki znowu na scenie!
14.04.2026
Wiosenne porządki w Mysłowicach
14.04.2026
System kaucyjny w Polsce – zyski i wyzwania
POLECANE WIDEO
POLECANE STRONY
Opieka zdrowotna
Szpital Miejski nr 2 w Mysłowicach
Mysłowickie Centrum Zdrowia
Ośrodek Rehabilitacyjno – Opiekuńczy w Mysłowicach
Edukacja
I Liceum Ogólnokształcące
II Liceum Ogólnokształcące
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mysłowicach
Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Mysłowicach
Górnśląska WSP
Gimnazjum nr 4
Zespół Szkół Sportowych