Strona główna /
Inne / Jak wybrać konto firmowe?
29.08.2016

Jak wybrać konto firmowe?

Przymierzasz się do założenia własnej firmy? Chociaż możesz korzystać z rachunku osobistego, konto firmowe niesie ze sobą wiele zalet. Podnosi prestiż, zwiększa wiarygodność oraz pozwala w łatwy i czytelny sposób kontrolować firmowe wydatki. Jeśli już zdecydujesz się na takie rozwiązanie, poznaj kryteria, dzięki którym wybór konta dla przedsiębiorcy będzie trafną decyzją.

stnieje wiele czynników wpływających na atrakcyjność konta firmowego. Nie zawsze warto kierować się wyłącznie opłatami za prowadzenie rachunku. Sprawdź więc, na co zwracać szczególną uwagę.

Zanim wybierzesz, porównaj

Konta firmowe różnią się między sobą, dlatego warto przeanalizować dostępne opcje. Porównując je pod kątem wielu parametrów, można dokonać korzystnego wyboru, dzięki któremu opłaty za rachunek zostaną zredukowane do minimum. Z pomocą przychodzą m.in. rankingi kont firmowych stanowiących podsumowanie rachunków dla przedsiębiorców w każdym miesiącu. Znaleźć je można zarówno w serwisach internetowych poświęconych finansom oraz stronach www konkretnych banków.

Opłata za prowadzenie konta firmowego

Opłata za prowadzenie konta firmowego waha się w granicach od 0 zł do kilkudziesięciu złotych. Warto więc wziąć pod uwagę wyłącznie te banki, które nie pobierają żadnych prowizji za miesięczne prowadzenie rachunku.

Opłata za przelewy wychodzące: zewnętrzne i wewnątrz banku

Jako przedsiębiorca będziesz dokonywał każdego miesiąca wiele przelewów. Dlatego warto zwrócić uwagę na ich koszt. Wiele banków zapewnia darmowe przelewy wewnętrzne (tj. na inne rachunki otwarte w tym samym banku), ale już płatne przelewy zewnętrzne. Część placówek oferuje kilka pierwszych darmowych przelewów w miesiącu, a jeszcze inne – pobierają opłaty za przelewy, bez względu, czy mają one charakter zewnętrzny czy wewnętrzny.

Opłaty za przelewy do ZUS, urzędu skarbowego

Wybierając konto firmowe, zwróć uwagę na pobierane opłaty za przelewy do ZUS i urzędu skarbowego. W większości przypadków są one darmowe, niemniej jednak warto się upewnić. W końcu każdego miesiąca będziesz wykonywać co najmniej trzy takie przelewy, a więc skali rocznej może uzbierać się spora kwota.

Opłata za kartę do rachunku bankowego

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, firmowe środki stanowią twoje osobiste pieniądze. Możesz je więc dysponować nimi według własnego uznania, dokonując płatności kartą czy wypłacając je z bankomatu. Warto zwrócić uwagę, czy bank pobiera opłaty za wydanie karty płatniczej oraz opłaty za korzystanie z niej. W wielu przypadkach opłaty miesięczne są anulowane, jeśli w ciągu miesiąca przedsiębiorca dokona płatności na konkretną kwotę (ustaloną w umowie).

Prestiż banku

Chociaż zaufanie do banku ma mniejsze znaczenie, także odgrywa ważną rolę. Decydując się na konto firmowe, weź pod uwagę placówki specjalizujące się w obsłudze klientów biznesowych. Dokładnie znają i rozumieją potrzeby przedsiębiorców, dzięki czemu możesz oczekiwać obsługi na najwyższym poziomie.