Wójtowicz: Gabinety zdrowia wrócą do mysłowickich szkół

26 lipca 2018

Drukuj artykuł
Kategoria:
Wydarzenia

Mysłowiccy uczniowie powinni mieć stały dostęp do opieki pielęgniarskiej i stomatologicznej. Ten konkretny postulat ma szansę na realizację, bo jego pomysłodawca radny Dariusz Wójtowicz jest faworytem w zbliżających się wyborach prezydenckich. – Jeśli wygram, to już od przyszłego roku ruszy mysłowicki Dentobus oraz program „Pielęgniarka w każdej szkole”.

Według danych Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, na próchnicę zębów choruje 57% trzylatków, 80% pięciolatków i 90% siedmiolatków. Statystycznie pięciolatek ma 5 chorych zębów, siedmiolatek – 6, a osiemnastolatek – nawet 8 chorych zębów. Te wyniki są zatrważające. Niestety szkół nie stać na stałe zatrudnianie stomatologa. Rozwiązanie problemu przynosi radny Dariusz Wójtowicz. – Próchnica występuje u 90 procent najmłodszych pacjentów. Aby temu zaradzić sprowadzimy do Mysłowic Dentobus, czyli mobilny gabinet stomatologiczny, w którym dentyści będą bezpłatnie leczyć zęby dzieci i młodzieży. Aby program miał sens Dentobus musi pojawić się w każdej placówce przynajmniej dwukrotnie w ciągu roku – zapowiada kandydat na prezydenta.

Czy Dentobus rzeczywiście może okazać się pomocny? Jak się okazuje, to w pełni wyposażony stomatologiczny gabinet zabiegowy, dysponujący m.in. specjalistycznym, sterowanym elektronicznie fotelem dentystycznym, zestawem punktowego RTG oraz niezbędnymi narzędziami stomatologicznymi. Lekarze mogą lakować zęby, przeprowadzać fluoryzację, ale przede wszystkim stawiać na przegląd zębów oraz instruktaż higieny jamy ustnej.

Z pomysłu już cieszą się rodzice. Dla pani Magdy, matki ośmioletniego Kacpra, Dentobus jest gwarancją zdrowia dla syna. – Wreszcie ktoś pomyślał o zdrowiu naszych dzieci. Jestem pewna, że dzięki mobilnemu gabinetowi problem próchnicy zostanie znacząco ograniczony – mówi pani Magda.

Na tym jednak nie koniec dobrych wieści. Do mysłowickich szkół wrócą gabinety lekarskie. - Stać nas na to, aby w każdej placówce oświatowej w naszym mieście pracowała pielęgniarka. Zaczniemy od 1/2 etatu. Jeśli budżet pozwoli i będzie taka potrzeba, to zwiększymy zatrudnienie – mówi roztropnie Wójtowicz.

Skąd pieniądze na Dentobus i dodatkowe etaty pielęgniarskie? Każdego roku miasto za sam wynajem dodatkowych pomieszczeń od prywatnego inwestora płaci ponad milion złotych. Miesięczne utrzymanie Dentobusu to koszt zaledwie 7 tys złotych. 

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice