Szczepienia dla seniorów!

20 stycznia 2021

Drukuj artykuł
Kategoria:
Wydarzenia

Poniżej prezentujemy Państwu list otwarty jaki skierował do mieszkańców Prezydent Dariusz Wójtowicz!

Szanowni Państwo, za nami szczególnie trudny rok, w którym zmagaliśmy się z wirusem SARS-Cov-2 i ogólnoświatową pandemią. Musieliśmy wszyscy zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i nauczyć się żyć w całkiem nowej rzeczywistości niejednokrotnie z dala od bliskich, utrzymując dystans społeczny.
- Pod koniec 2020 roku pojawiła się szczepionka, która daje nam nadzieję na tak wyczekiwany powrót do normalności. To kiedy ta normalność nastąpi, zależeć będzie od nas wszystkich. Pokonanie koronawirusa jest bowiem możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka, a taką możliwość daje nam właśnie szczepionka. W interesie całego społeczeństwa leży zatem to, aby cały proces szczepień przebiegał w Polsce jak najsprawniej.
- Osoby, które ukończyły 80 lat mogą zarejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19 już od 15 stycznia br., a osoby, które ukończyły 70 lat – od 22 stycznia. Same szczepienia dla seniorów rozpoczną się natomiast 25 stycznia.
- Zwracam się zatem z ogromną prośbą do wszystkich instytucji działających w naszym mieście, takich jak MOPS, Rada Seniorów, Rady Osiedli, Organizacje Pozarządowe, Stowarzyszenia, Radni Rady Miasta Mysłowice oraz wszystkich ludzi dobrej woli działających w obrębie tychże organizacji o pomoc osobom starszym w rejestracji bądź dotarciu na szczepienia.
- Seniorów natomiast o zaangażowanie w walkę z koronawirusem poprzez przystąpienie do szczepień, gdy tylko będzie to możliwe. Procedura rejestracji nie jest skomplikowana i można to zrobić na 3 sposoby:
- poprzez telefon na całodobową, bezpłatną infolinię 989, gdzie po podaniu numeru PESEL oraz numeru telefonu komórkowego można będzie umówić się na szczepienie w dogodnym miejscu i terminie (rejestracji telefonicznej nie trzeba dokonywać samodzielnie, może to zrobić również osoba z rodziny),
- poprzez kontakt bezpośrednio z wybranym punktem szczepień
- mapę punktów szczepień wraz z danymi kontaktowymi znaleźć można na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien, bądź wystarczy zapytać swojego lekarza rodzinnego, w którym z najbliższych punktów szczepień jest możliwość zaszczepienia się. Co istotne rejestracji można dokonać w dowolnym punkcie szczepień.
- poprzez e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl, gdzie można wybrać jeden z pięciu proponowanych terminów w punkach szczepień znajdujących się w pobliżu lub w innym wybranym punkcie znajdującym się nawet w innym mieście (aby skorzystać z tego sposobu rejestracji, konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego).
- Co istotne, osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym, osoby samotne bądź mieszkańcy, którzy mają problem z samodzielnym dotarciem do punktu szczepień mogą, w pierwszej kolejności, skorzystać 
z mobilnych punktów szczepień. W przypadku gdy nie ma innej możliwości, należy zadzwonić pod specjalną gminną infolinię pod numer telefonu (32) 316 00 40. Wówczas postaramy się zabezpieczyć transport do punktu.
- Warto dodać, iż aby zarejestrować się na szczepienie nie jest wymagane żadne dodatkowe skierowanie od lekarza – gdy rozpocznie się etap, w którym będziemy mogli się zaszczepić, wszystkim osobom posiadającym numer PESEL (z grupy osób uprawnionych do szczepień w ramach danego etapu) wystawione zostaną automatyczne e-skierowania, ważne 60 dni. Indywidualne skierowania lekarze będą wystawiać jedynie tym osobom, które nie posiadają numeru PESEL lub nie mogły poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego skierowania.
- Szczepienia przeciwko COVID-19 są całkowicie dobrowolne i bezpłatne. Sam proces rejestracji jest, jak widać, bardzo prosty, a o terminie podania szczepionki przypomni zapisanym osobom SMS wysłany na podany przy zapisywaniu się numer kontaktowy.
- Pamiętajmy, że przyjęcie szczepionki to nie tylko ochrona dla nas, ale także dla naszych bliskich, a pokonanie koronawirusa umożliwi nam wszystkim powrót do normalności. Im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed wirusem SARS-CoV-2 będzie skuteczniejsza. Dlatego też jeszcze raz zachęcam wszystkich państwa do szczepień.
 

(zdjęcie z Seniorami wykonane sprzed czasu pandemii koronawirusa).

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice