Sondażowe (dez)informacje

03 lipca 2018

Drukuj artykuł
Kategoria:
Wydarzenia

W poniedziałek na jednym z regionalnych portali informacyjnych ukazała się wiadomość, że w Mysłowicach przeprowadzono sondaż przedwyborczy, z którego wynika, że mysłowiczanie są zniechęceni wyczynami obecnej władzy i oczekują zmian. Jednak dziennikarskie wyniki sondażu i sposób przedstawionych w nim preferencji pozostawia wiele do życzenia. Według portalu liderami są dwaj kandydaci kojarzeni z Platformą Obywatelską, majacy ubiegać się o fotel prezydenta Mysłowic. Należy zaznaczyć, że portal również kojarzony jest z PO, więc nie dziwi uśmiechnięta twarz świadomego czytelnika, który widzi nachalną (dez)informację przedwyborczą. 

Po rozmowie z twórczynią przeprowadzonego badania mysłowickich preferencji, bardzo szybko doszliśmy do wniosku, że ten propagandowy sondaż, który został dokonany na zasadach tak zwanej „śnieżnej kuli” czyli jakiegoś polecania sobie znajomych, można wsadzić miedzy bajki. Ale właśnie w taki sposób niektórzy prowadzą walkę psychologiczną, aby umniejszyć znaczenie przeciwnika w oczach wyborców. 

Patrząc na to co wyprawia się w Mysłowicach, należy liczyć się z tym, że w nadchodzącym okresie przedwyborczym podobnych „sondaży” będzie więcej i ten kto je zleci, będzie miał najlepsze wyniki.

W maju tego roku na zlecenie naszego serwisu informacyjnego grupa studentów przeprowadziła proste badanie preferencji wyborczych, na terenie 4 okręgów, na jakie podzielone są Mysłowice. Anonimową ankietę wypełniło niemal 400 osób - po około 100 osób na każdym okręgu. Wyników nie podawaliśmy do wiadomości publicznej, ale po ostatniej publikacji postanowiliśmy je przedstawić.

Pytanie było proste: na kogo zagłosujesz w nadchodzących wyborach samorządowych spośród przedstawionych kandydatów. Wyniki wyglądają następująco: 


Mariusz Wielkopolan - Prawo i Sprawiedliwość - 7,1%

Bernard Pastuszka - My To Mysłowice - 7,9%

Edward Lasok - Mysłowickie Porozumienie Samorządowe -14,5%

Wojciech Król - Platforma Obywatelska - 19,74%

Dariusz Wójtowicz - Wspólnie dla Mysłowic - 47,1%

Wyniki pokazują, że Mysłowiczanie rzeczywiście chcą zmian!
Warto wspomnieć, że ponad 50% wypełniających ankiety stwierdziło, że nie weźmie udziału w głosowaniu na Urząd Prezydenta Mysłowic. Badania były prowadzone w chwili gdy jeszcze nie wiedzieliśmy, że Tomasz Papaj zastąpi Mariusza Wielkopolana z ramienia PiS.

Ankietowe badanie nie uwzględniało mysłowickich kandydatów SLD, PSL czy RAŚ, którzy jeszcze nie rozpoczęli działań przedwyborczych i nie przedstawili swoich kandydatów, więc wynik należy traktować w sposób bardzo umiarkowany.

Przedstawicielce Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, która jest twórcą sondażu, o którym wspomnieliśmy na początku dzisiejszego materiału, zaproponowaliśmy wspólne przeprowadzenie badań ankietowych na terenie Mysłowic. Pozwoli to precyzyjniej zbadać preferencje wyborcze Mysłowiczan i pokać, że w świadomości mieszkańców zamiana obecnego prezydenta kojarzonego z PO na swojego kolegę z PO, nie jest przyswajalnym rozwiązaniem i nawet agresywna kampania tego nie zmieni. Tylko czy kolejne badania mają sens?
Nasi mieszkańcy i tak jesienią dokonają wyboru, ale przy prawdziwych urnach, a nie artykułach na zlecenie!

Mat. Iwona Chajto

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice