Prezydent Wójtowicz z wotum zaufania i absolutorium!

27 czerwca 2019

Drukuj artykuł
Kategoria:
Wydarzenia

Za nami najważniejsza sesja Rady Miasta w roku. Bezpartyjny prezydent Dariusz Wójtowicz zjednał zarówno radnych Koalicji Obywatelskiej jak i Prawa i Sprawiedliwości. W sumie 18 radnych (jeszcze Wspólnie dla Mysłowic) opowiedziało się za udzieleniem wotum zaufania i absolutorium nowemu włodarzowi Mysłowic. Od głosu wstrzymali się przedstawiciele klubu Edwarda Lasoka. 

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o samorządzie, prezydent do 31 maja, musi przedstawiać radzie gminy raport o stanie gminy, zawierający podsumowanie działalności w poprzednim roku. Po zakończeniu debaty nad raportem, rada gminy przeprowadza głosowanie nad udzieleniem prezydentowi wotum zaufania. W razie nieudzielenia prezydentowi wotum zaufania w dwóch kolejnych latach, rada gminy będzie może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania prezydenta. 

W całym kraju odbywają się debaty nad raportem i głosowanie nad wotum zaufania dla wójtów, burmistrzów i prezydentów. Dyskusję w Mysłowicach poprzedziło wystąpienie posła Wojciecha Króla. W swoim 15. minutowym przemówieniu poseł Król zwrócił uwagę na fakt, że z jednej strony oceniamy działalność Edwarda Lasoka (rządził do listopada 2018), a z drugiej dajemy wotum zaufania prezydentowi Wójtowiczowi, bo konsekwencje głosowania spadną właśnie na tego ostatniego. - Jeśli nie wiemy jak się zachować, to zachowajmy się przyzwoicie - powiedział w swoim przemówieniu poseł i zachęcił do udzielania wotum zaufania. Król przypomniał również, że podczas pracy nad ustawą apelował o abolicję ws. wotum dla nowo wybranych wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Radni niemal wszystkich opcji politycznych zasiadających w mysłowickiej Radzie Miasta postanowili udzielić wotum zaufania nowemu prezydentowi. Swoisty PO-PiS to niewątpliwy sukces Dariusza Wójtowicza, który po raz kolejny zaprosił do współpracy wszystkich, którym na sercu leży dobro miasta. - Od pierwszych godzin urzędowania moje drzwi stoją dla Państwa otworem. Cieszę się, że z mojej propozycji korzystają radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Wspólnie dla Mysłowic. Mam nadzieję, że wspólnie z Koalicją Obywatelską stworzymy front ponad podziałami dla dobra naszego miasta - powiedział Wójtowicz. 

Nowy prezydent mocno pracuje na swój sukces. W pół roku zwiększył kwotę na remonty dróg ze stu tysięcy na pięć milionów. Za nami już między innymi gruntowny remont Obrzeżnej Zachodniej. Wójtowicz pozyskał ponad milion złotych na setną rocznicę wybuchu I powstania śląskiego. Doprowadził do rozpoczęcia remontu Promenady, Parku Zamkowego. W mieście powstaną ścieżki rowerowe. Budynki szkół przejdą termomodernizację. Miasto po raz pierwszy w historii odwiedził urzędujący prezydent kraju. Sporym sukcesem zakończyły się obchody Dni Miasta. Na nowo odbudowywane są miejskiej kąpieliska. 

Prezydent Wójtowicz zapowiedział, że wkrótce przedstawi Raport Otwarcia stanowiący rozliczenie poprzednich rządów.

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice